Advertisement

Bakır, yaklaşık 2 yılın en büyük 4 günlük rallisinin ardından geriliyor. Dünyanın en büyük 2. bakır tüketicisi olan ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin gerilediği tahmin ediliyor.

ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişleri verisinin Çarşamba günü açıklanması öncesinde Bloomberg anketine katılan ekonomistler siparişlerin Şubat ayında yüzde 0.2 yükseliş gösterdiği tahmininde bulunuyor. Ocak ayında yüzde 2.8 artış görülmüştü. Salı günü Çin’in Mart ayı için olan özel Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verisi açıklandı. buna göre Çin’in imalat PMI’ı 11 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Pekin’deki SDIC CGOG Futures Co. analistlerinden Yu Yi, “Metal piyasası, ABD’den gelecek veriyi bekliyor. Bakır, Çin’de satın alımın zayıf olması ile fiziki piyasadan az talep görüyor” dedi.

Londra Metal Borsası’nda (LME) işlem gören 3 ay vadeli bakır kontratı yüzde 0.7 gerileyerek yerel saatle 12.30'da ton başına 6,099 dolardan (pound başına 2.77 dolar) alıcı buldu. Bakır, Salı günü yüzde 0.4 artış göstererek ton başına 6,145 dolar ile yükselişi 4. güne taşımıştı. Bakırın yüzde 8.4 yükseliş gösterdiği 4 günlük rallisi Mayıs 2013’ten bu yana en büyük artış olarak kaydedildi.

Mayıs vadeli bakır kontratı New York Comex’te yüzde 0.6 düşüş ile pound başına 2.7855 dolardan işlem gördü.

LME’de kalay yüzde 1.9 kadar gerilerken alüminyum yüzde 1.3 kadar düştü ve nikel yüzde 1.5 kadar değer kaybetti.