Advertisement

Brezilya Merkez Bankası, ülke para birimi reale verdiği desteği yeni Döviz swapı satışlarını sonlandırarak azalttı. Yeni döviz swapı satışları hükümetin dolar yükümlülüklerini artırmıştı.

Merkez bankasının Salı günü yaptığı açıklama göre yetkililer, bu ayın sonunda ihaleleri sonlandıracak. Para otoriteleri talebe bağlı olarak eski kontratları çevirmeye devam edecek ki bu, vadeli işlemler piyasasında dolar satmak ile eşdeğer anlam taşıyor.

Program, volatiliteyi sınırlandırma çabalarının bir parçası olarak 2013 yılında başlatılmıştı. Ancak realin geçtiğimiz yılda yüzde 26 gerilemesini önlemede yeterli olmadı. Real bu ay 2003’ten bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Goldman Sachs Group Inc.’in Latin Amerika baş ekonomisti Alberto Ramos, “Swaplar, yaklaşık 113 milyar dolara yükselmesinin ardından mali bir yükümlülük haline geldi” dedi.

Ramos, “Söz konusu değişim, ihtiyaç duyulan makro ekonomik düzenlemelerin gerçekleştirilmesi için ileriye dönük atılan bir adımdır ve memnuniyetle karşılandı” dedi.