Advertisement

(15:50'de güncellendi)

Avrupa hisseleri dün rekordan 3 puan geride kapandıktan sonra, bugün düşüşe geçti. 

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.8'e varan kayıpları biraz kısarak, Londra saatiyle 13.07 itibarıyla yüzde 0.6 aşağıda 399.99 puanda seyrediyor. Endekste işlem gören 19 sektör grubunun tamamı gerilerken, gıda ve içecek hisseleri başı çekiyor.

Gösterge endeks Salı günü, 2000 yılında gördüğü en yüksek seviyeden yüzde 0.7 kadar aşağıda kapanırken, AMB teşvikleriyle birlikte bu yıl yüzde 18 yukarıda seyrediyor. Bu durum Stoxx 600'deki değerlemeleri en az 10 yılın zirvesine taşıdı. 

Paris merkezli Louis Capital Markets LP. stratejisti Tristan Abet, “Avrupa hisselerinin değerlemesinin, ABD markaları karşısında tarihsel olarak düşük olması ortadan kayboldu. Yatırımcılar konjonktürel bazda yerli hisseleri almak yerine, dış büyüme ortaya çıkaran küresel hisseleri tercih ediyorlar. Mal döngüsüne dayalı sektörler risk taşıyor” şeklinde konuştu.

IFO enstitüsü tarafından yayınlanan rapora göre Almanya’da iş dünyası güveninin Mart ayında 5. kez yükselerek, ekonomistlerin tahminlerini aşması üzerine hisseler değer kaybetti. 

Marine Harvest ASA hisseleri Nordea Bank AB’nin hisseye yönelik fiyat beklentisini düşürmesi ve Rusya’dan gelen düşük talepleri öne sürerek notunu "sat" düzeyinde bırakması ile yüzde 6.1 değer kaybetti. Remy Cointreau SA ve Carlsberg A/S hisseleri ise yüzde 1.2’nin üzerinde kayıp yaşayarak, diğer sektörel kayıpların arasında yerini aldı.

(15:50'de güncellendi)