Advertisement

Almanya'da iş dünyası güveni Mart'ta üst üste beşinci ayda yükselirken, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin bölgede itici güç pozisyonuna geri döndüğü sinyallerine bir yenisini ekledi. 

7 bin üst düzey yöneticiye dayanan IFO enstitüsü iş dünyası endeksi, Mart'ta 106.8'den 107.9'a yükseldi. Bloomberg anketine katılan 43 ekonomistin tahmin medyanı 107.3 düzeyine artış olacağı yönündeydi. 

Almanya'da dün açıklanan imalat sanayi ve hizmet sektörü PMI verisinde de Mart ayında son sekiz ayın en dik artışı görülmüştü. Son dönemdeki güçlü veriler ekonominin geçtiğimiz yılın ortalarında yaşadığı düşüşü atlattığına yönelik kanıtlar sunuyor ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) toplam 1.1 trilyon tutarına ulaşacak olan parasal genişleme programıyla birlikte bölge ekonomisindeki güçlenişe destek oluyor. 

AMB parasal genişleme programının ilk iki haftasında 26.3 milyar euroluk özel sektör tahvil alımı planı bildirdi. Başkan Mario Draghi Euro Bölgesi'nde deflasyon riskini yok etmek amacıyla Eylül 2016'ya kadar aylık 60 milyar euro tutarında varlık alacaklarını açıklamıştı.