Advertisement

Kur savaşları, devalüasyon etkisinin kaybolması ile istenen etkiyi yaratmamış görünüyor.

Zayıflayan döviz kurları, tarih boyunca ekonomik büyümenin canlandırılmasına yardım oldu. Ülkeler zayıf Döviz kurları sayesinde ihracatları daha ucuz hale getirdiler ancak bu avantajları sağlamak artık güçleşiyor.

Bu durum en çok gelişmekte olan ülkelerde etkisini gösteriyor. Gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında 2011’den bu yana ortalama olarak yüzde 24 değer kaybetti. Ancak buna rağmen CPB Hollanda Ekonomik Politika Analizi Bürosu’na göre yıllık ihracat artışı oranı geçtiğimiz 4 yılda yüzde 4’e yavaşladı. Bir önceki 10 yıllık dönemde söz konusu oran yüzde 8 seviyesindeydi. Brezilya para birimi realin 2011’den bu yana yüzde 48 gerilemiş olması, ekonomiyi canlandırmada az bir fayda sağladı. Brezilya ekonomisi 25 yılın en kötü performansı göstermeye ilerliyor.

Londra’daki SLJ Macro Partners LLP kurucularından Stephen Jen, “Küresel büyüme ve ticaret arasındaki ilişki, kırılıyor. Geçmişi gelecek için artık referans alamayız. Aynı faydanın sağlanması için artık daha büyük bir devalüasyon gerekiyor” dedi.