Advertisement

(19:30'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, Orta Doğu’da yükselen tansiyon ile birlikte 3 aya yakın bir sürenin en büyük iki günlük düşüşünü kaydetti

Stoxx 600, Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Yemen’deki hedefleri bombalamaları ile birlikte yüzde 0.9 gerileyerek 394.54 puan ile günü tamamladı. Hisse senetleri işlemler son saatinden yüzde 1.8’lik kayıpları azalttılar. Endeks, rekor seviyeye yüzde 0.4 kadar yaklaşmasının ardından bu yılki en büyük haftalık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. Enerji üreticileri, Orta Doğu’da artan istikrarsızlığın yükselen petrol fiyatlarını gölgelemesi ile önceki yükselişleri tersine çevirdi. Tek yükselişi otomobil hisseleri gösterdi.

Stoxx 600 bu yıl geçtiğimiz haftanın sonu itibarıyla yüzde 18 ralli yaptı. Söz konusu yükselişte Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) sağladığı teşvikin bölge ekonomisini canlandıracağı iyimserliği etkili oldu. Yemen’de gerçekleşen bombalamalar İran ile tansiyon yükseldiğine işaret ediyor. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan güney komşusu Yemen’deki sorunların artmasından İran’ı sorumlu tutuyor. Petrol yüzde 3.1 yükseldi ve erken saatlerdeki yüzde 6.6’lık artışı azalttı.

Oslo'daki Storebrand Asset Management yetkilisi Espen Furnes, “Düşüş Suudi Arabistan'ın Yemen'e düzenlediği hava saldırısı ile Ortadoğu'da tansiyonun yükselmesinden kaynaklanıyor. Bu yıl fiyatlarda yaşanan sert değişimler, bizi küçük düzeltmelere karşı daha savunmasız kılıyor” diye konuştu.

Havayolu şirketleri yükselen petrol fiyatları ile geriledi. International Consolidated Airlines Group SA yüzde 3.4 değer kaybetti.  Deutsche Lufthansa AG yüzde 2.9 ve Air France-KLM Group yüzde 1.3 geriledi.

(19:30'da güncellendi)