Advertisement

Türkiye Elektrik Ticaret Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) tarafından; dağıtım şirketlerine ve görevli tedarik şirketlerine yarından itibaren geçerli olacak şekilde uygulanacak aktif elektrik enerjisi bedeli, kilovatsaat başına 17,30 kuruş olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) konuya ilişkin ilanı, Resmi Gazete'de yayımlandı. 

Buna göre, görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi alan iletim sistemi kullanıcısı tüketicilere uygulanan tarifelerin, TETAŞ tarafından iletim sistemine doğrudan bağlı tüketicilerine uygulanmasına devam edilecek.

Makroekonomik göstergelerde meydana gelebilecek değişikliklerden veya sair nedenlerden dolayı TETAŞ tarafından EPDK'ye tarife değişikliği teklifinde bulunulması durumunda, yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucu alınan Kurul kararı çerçevesinde tarife değişikliği yapılabilecek.

EPDK, dağıtım şirketleri tarafından dağıtım sistemi kullanıcılarına ve görevli tedarik şirketleri tarafından serbest olmayan tüketiciler ile serbest tüketici olmasına rağmen tedarikçisini seçmeyen tüketicilere yarından itibaren uygulanacak tarifeleri de onayladı.

Tüketicilerin güç bedeli hariç kilovatsaat başına ödeyecekleri tek zamanlı tarife bedeli 19,2823 kuruş, gündüz bölümü tüketimi için 19,1571 kuruş, elektrik tüketiminin en yoğun olduğu zamanı ifade eden puant için 34,1093 kuruş, gece bölümü tüketimi için de 8,3722 kuruş olarak belirlendi. 

Sanayi kuruluşları için perakende tek zamanlı enerji bedeli kilovatsaat başına 18,2871 kuruş, perakende gündüz enerji bedeli 18,1619 kuruş, perakende puant enerji bedeli 33,1141 kuruş, perakende gece enerji bedeli de 7,3770, perakende satış hizmet bedeli 0,9952 kuruş oldu. 

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
31 Mart 2015 Salı, 16:21 Misafir elektrik saat 10:30 da gitti. saat 15:51 de haber ajanslarında "tedarikçilerden alınan elektrik tarife bedeli 17,30 kuruş oldu ve resmi gazetede yayınlandı" diye bir haber çıktı. bu ne demek, elektrik tedarikçileri kazan mı kaldırdı? devlet ve kamu düzeni bu kadar yüzeysel mi yönetiliyor?