Advertisement

Bir katılımcının verdiği bilgilere göre dünya güçleri İran’a anlaşma sağlanması konusunda uyarıda bulundu; anlaşma sağlanmaması halinde Çarşamba günü nükleer müzakereleri terk etmeye hazır olduklarını belirttiler. Sürenin sona ermeye yaklaşması iki tarafta da gerilimin tırmanmasına yol açıyor.

Müzakereciler, görüşmelerin geri yarısından sonra da devam etmesinde fikir birliği sağlayarak resmi zaman çerçevesini uzatmış oldular. Ancak İran’la müzakere yapan 6 ülkeden bir diplomatın ifadesine göre görüşmeler 1 Nisan’ın ötesine uzatılmayacak.

Diplomat protokol gereği isminin açıklanmasını istemedi. Aynı diplomata göre Avrupalı dışişleri bakanları İsviçre’nin Lausanne şehrindeki görüşmeleri, çıkacak sonuçtan bağımsız olarak Çarşamba sabahı terk etme niyetinde.

Söz konusu mesaj, İran Dışişleri Bakanı Mohammad Javad Zarif ve ekibi üzerindeki kamuoyu baskını artırmak için bir taktik olabilir.  Zira, yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer programının engellenmesine yönelik görüşmeler 18 aydır sürüyor.