Advertisement

Bloomberg’in derlediği verilere göre ABD tahvilleri 2010’dan 2014 yılına kadar olan periyotta her yıl yükseliş gösterdi.

Tahvillerde yükseliş görüleceği yönündeki teorilerden biri, 1 Nisan itibarıyla mali yılın başlaması ile birlikte Japon yatırımcıların satın alım yapıyor olması. Tokyo’daki Daiwa SB Investments’tan Kei Katayama, “Yatırımcılardaki yönelme ABD tahvil faizlerinin Japonya’dan yüksek oluşundan kaynaklanıyor” dedi.

Kıdemli fon yöneticilerinden Katayama, “Mart ayı sonundan önce yeni pozisyonlar alındı veya Nisan’ın ilk birkaç haftasında alınacak. Nisan’ın ilk birkaç haftası için Hazine tahvillerinde satın alım baskısı olabilir” dedi.

10 yıl vadeli gösterge ABD Hazine tahvil faizi Londra saati ile 06:46’da yüzde 1.93 seviyesinde yatay bir seyir izledi. Şubat 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 100 5/8 seviyesinde.

Hazine tahvilleri bu yıl şimdiden analistleri şaşırttı. 10 yıl vadeli tahvil faizi ilk çeyrekte 25 baz puan geriledi. 2014 sonunda Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ortalama tahmini tahvil faizlerinin yüzde 2.55’e yükseleceği yönündeydi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili aynı vadeye sahip Japonya tahvillerinden yaklaşık 1.53 yüzde puan daha fazla getiri sağlıyor. Aradaki fark yaklaşık yüzde 2 olan 10 yıllık ortalamadan daha düşük seviyede ve bu ABD tahvillerine olan talebi yansıtıyor.