Advertisement

Bakır, ABD istihdam verisinin bir yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesinde gelmesinin ardından doların zayıflaması ile iki haftanın en düşük seviyesinden toparlanıyor.

Bakır, Perşembe günü 19 Mart’tan bu yana en düşük seviyeden kapanış yapmasının ardından New York’ta yüzde 2.4 kadar yükseldi. Bloomberg Spot Dolar Endeksi, Cuma günü düşüşü 3. güne taşıyarak 1 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından kayıplarını korudu. Seul’da bulunan Korea Exchange Bank Futures Co. kıdemli emtia traderlarından Hwang Il Doo, “ABD istihdam verisinin zayıf gelmesi, Fed’in faiz oranlarını artırma tarihini erteleyeceği spekülasyonunu artırdı ve dolar üzerinde aşağı yönlü baskı yaparak emtiayı yukarı itti” dedi.

Hwang Il Doo, “Dolar düştüğünde metaller genellikle yukarı yönelir. Beklenenden düşük çıkan istihdam verisi doları zayıflattı. Bu durum bakır fiyatını biraz daha yukarı taşıyacak” şeklinde konuştu.

Mart ayında ABD’de 126.000 kişi istihdama katılarak Aralık 2013’ten bu yana en düşük seviyede çıktı ve Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin en kötümser tahminlerinin dahi altında kaldı.

Mayıs vadeli bakır kontratı, Comex’te yüzde 2.3 yükselerek Tokyo saati ile 15:32’de pound başına 2.797 dolara ulaştı. Metal, geçtiğimiz hafta yüzde 1.2 geriledi ve bu yıl ise yüzde 1.1 düşüş kaydetti.

İngiltere’de Londra Metal Borsası ve Çin’de Şanghay Vadeli İşlemler Borsası Pazartesi günü tatil dolayısıyla kapalı olacak.