Advertisement

New York Fed Başkanı William C. Dudley dahil olmak üzere politika yapıcılar, ekonominin toparlanması ile birlikte artış göstermeyen tahvil faizlerinde bir şeylerin yanlış olduğunu belirtiyorlar. Traderlar ise uzun vadeli Hazine tahvil faizlerinin düşük kalamaması ve kalmaması için az bir nedenin bulunduğu sinyali veriyor.

Tarih piyasanın tarafında. 10 yıl vadeli Hazine tahvil faizleri ve Fed'in gecelik faiz oranı arasındaki fark geçmiş normlara göre tam olması gerektiği yerde seyrediyor. Geçtiğimiz 40 yılda yatırımcıların, merkez bankasının gösterge faizi artıracağı zamanda, uzun vadeli tahvil sahibi olmak için daha fazla karşılık talep etmesi olağandışı bir durumdu.

Ancak tahvil piyasasının en önemli mesajı, Fed’in gösterge faiz oranlarının ne kadar artacağı ile ilgili tahminin hala aşırı yüksek olduğu olabilir. Fed yetkilileri, geçtiğimiz ay faiz oranları ile ilgili tahminlerinde indirime gitme kararı almışlardı. Piyasa, 2018’de faizlerin yüzde 2 seviyesine geleceğini öngörüyor. Fed’in tahmini ise bunun yaklaşık 2 katı seviyesinde.

Los Angeles merkezli doubleline Capital kurucusu Jeffrey Gundlach, “Fed uzun zamandır yanlıştı. Fed’in gelecekte ne olacağına yönelik artan tavsiyeleri gerçek anlamıyla bir değer taşımıyor. Çünkü piyasanın fiyatlaması daha yakın” dedi.

Söz konusu açmaz 2004’teki “Greenspan açmazını” hatırlatıyor. 2004’te uzun vadeli tahvil faizleri, dönemin Fed Başkanı Alan Greenspan’ın borçlanma maliyetlerini 4 yüzde puandan fazla artırmasına rağmen düşüşü sürdürmüştü. Piyasa, Greenspan’ın kredileri sıkılaştırma ve 80 yılın en kötü finans krizine katkı sağlayan aşırılıkları azaltma girişimlerini engellemişti.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi geçtiğimiz hafta tekrar geriledi. Faiz 0.12 yüzde puan düşüş ile yüzde 1.84’e geldi. Resmi istihdam verisi işverenlerin Mart ayında Aralık 2013’ten bu yana en düşük istihdamı sağladıklarını gösterdi.