Advertisement

Sert geçen kış koşullarının yılın ilk çeyreğinde dünyanın en büyük ekonomisi ABD'yi sarsmasının ardından ekonomistler büyümenin yeniden hızlanmasını bekliyor. Bu görüşü savunan danışmanlık şirketi IHS Inc.'in Başekonomisti Nariman Behravesh tüketicilerin ABD'de büyümenin lokomotifi olacağını söylüyor.

Morgan Stanley'den Ekonomisti Ted Wieseman, ilk çeyrekte büyümenin yüzde 0.9 düştüğünü hesaplıyor. Ancak Wieseman'a göre de ekonomik büyüme ikinci çeyrekte hızlanarak yüzde 2,5-3 aralığında gerçekleşecek.

Perakende satışlardan sermaye malları siparişlerine kadar bir dizi veri ilk çeyrekte amerikan ekonomisinin yavaşladığına işaret ediyor. Bloomberg'in 37 ekonomistin katıldığı anketine göre sert kış koşulları büyüme oranından ortalama 0.5 puan götürdü.

ABD'de tarım dışı istihdam verisi de beklentilerin oldukça altında kaldı ve 126,000 geldi. Beklenti 245,000 seviyesindeydi. İşsizlik Mart ayında yüzde 5,5 ile beklentilere paralel geldi. Saatlik ücretler Mart'ta yıllık yüzde 2.1 arttı, beklenti yüzde 2 artıştı.

Buna karşılık Mart ayı otomobil satışlarında artışın başladığını gösteriyor. Mart ayı otomobil satışları mevsimsel etkilerden arındırılmış verilere göre son dört ayın en yüksek artışını yaşadı. Otomobil satışlarındaki bu artışa dikkat çeken JP Morgan Chase'in ABD Başekonomisti Michael Feroli ikinci çeyrekte büyümenin yaklaşık yüzde 3'e yükseleceğini tahmin ediyor.