Advertisement

ABD’de rafineriler benzinde bu yıl rekor düzeyde üretim gerçekleştirerek, petrolde 80 yıldan daha uzun süredir gerçekleşen en büyük arz fazlasının stokların dolmasına yol açmasını önlemeye çalışacak.

Rafineriler yaz sezonu öncesinde, dönemsel bakımların tamamlanmasının ardından 2 yılın en büyük marjında seyrediyor. Geçtiğimiz yazdan bu yana kapasitelerine günde 100.000 varil daha ekleyerek rekora ulaşırken, tüketici talebini karşılamak üzere üretimi arttıracaklar.

Artan petrol üretimi bu yıl stokları 86 milyon varil arttırarak 471 milyona taşırken, bu 1930’dan beri en yüksek seviye oldu. Bank of America Corp.’dan Goldman Sachs Group Inc.’e analistler stokların eriyebileceğini belirttiler. Bankalar açısından üretim fazlası olarak görülen stoklar, benzin ve dizel yakıt üretimi gerçekleştirenler için açık büfeye dönüşüyor.

Houston’da yer alan enerji danışmanlığı şirketi Wood Mackenzie Ltd. analisti Sam Davis 2 Nisan tarihli mülakatında, “Sahip olduğumuz petrol fazlasının büyük çoğunluğu hızlıca tükenecektir. Stok fazlasından, stok daralmasına uzanacağız” diye konuştu.

Goldman Sachs ve Bank of America yetkilileri, artan stok fazlasının, depolama kapasitesinin sınıra dayanması riskini çoğaltarak fiyatları aşağı çektiğini ifade etti. Artan ABD üretiminin küresel düzeyde üretim fazlası doğurmasıyla birlikte, Amerikan göstergesi olan Batı Teksas türü ham petrolün (WTI), Haziran’dan bu yana gerçekleşen kaybı şimdiden yüzde 50’yi geçti. Mayıs vadeli WTI kontratı, Nymex elektronik işlemlerde 90 sent artarak Singapur saati ile 12:52’de varil başına 50.04 dolardan işlem gördü.