Advertisement

Eximbank ihracatçılara kullandırılan Döviz kredilerinin vadelerini artırırken,kredi faiz oranlarını düşürdü.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, Türk Eximbank ihracatçı firmalara kullandırdığı döviz kredilerinin vade ve faiz oranlarını bugünden geçerli olmak üzere değiştirdi.

İhracatçılara uygun maliyetli krediler sağlayan banka, son dönemde temin ettiği kaynakların maliyetinde önemli düşüşler sağladığı için bu düşüşleri ihracatçıya yansıtma kararı aldı.

Elde edilen maliyet avantajının sektörle paylaşılması adına kısa vadeli döviz kredilerinin faiz oranında 0,75 puana varan indirime gidildi. Böylece ihracatçılar Libor+0,50/EuroLibor+0,25'den başlayan oranlarla kredi kullanma imkanına kavuştu. Halihazırda KOBİ'lere indirimli olarak sunulan kredilerin faiz oranları da 0,50 puan düşürüldü. İndirim sonrası bir yıl vadeli krediler için KOBİ'lere uygulanacak faiz oranı Libor + 0,50'ye çekildi.

Yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarına yönelik olarak kullandırılan orta ve uzun vadeli kredilerde faizler vade seçeneklerine göre 0,55 - 0,75 puan arasına düşürüldü. Bu sayede banka, azami 7 yıla kadar vadeyle kullandırdığı orta ve uzun vadeli kredilerde, faiz oranlarını önemli ölçüde indirerek ihracata yönelik yatırımları uygun maliyetli kredi imkanları ile destekleyebilecek.

- Vade sonuna kadar anapara ödenmesi imkanı getirildi

Açıklamada, faiz indiriminin yanı sıra kısa vadeli döviz kredilerinin vadelerinin de yükseltilerek azami vadenin 2 yıla kadar uzatıldığı, kısa vadeli krediler için vade sonuna kadar anapara ödenmesi imkanının getirildiği belirtildi.

Eximbank tarafından gerçekleştirilen faiz indirimlerinin, finansman maliyetlerinin düşürülmesine imkan tanıyarak Türk ihracatçılarına rekabet gücü kazandırılması açısından önem taşıdığı vurgulanan açıklamada, "Dolayısıyla Eximbank tarafından yapılan faiz indirimleri ve vade uzatımları neticesinde ülkemizin ihracatının artırılmasına da katkı sağlanması amaçlanmaktadır" denildi.

AA