Advertisement

New York Merkez Bankası Fed Başkanı Wiliam C. Dudley, sıkılaşmanın başlamasıyla faiz artış hızının muhtemelen düşük olacağını ve ekonomide son dönemde görülen zayıflığın geçici olduğunu belirtti.

Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunan Dudley "Mart ayı istihdam verisindeki zayıflığa piyasadaki ciddi bir yavaşlamanın mı yoksa şu an tahmin ettiğim gibi geçici şartların mı neden olduğunu anlamak için gelişmeleri iyi takip etmek gerekiyor" diye konuştu.

New Jersey'de konuşan Dudley, 2006'dan bu yana ilk faiz artışı için "Bu veriye bağlı olacak, zira ekonominin geleceği tam olarak belirlenemiyor. Bu yolun göreceli sığ olmasını öngörüyorum çünkü finans krizinin etkileri hala hissediliyor" ifadelerini kullandı.

ABD'de Cuma günü açıklanan Mart ayı tarım dışı istihdam verisi, en kötümser tahminin de altında gerçekleşti ve bu durum Fed'in faiz artışını geciktireceği beklentisini güçlendirdi. Veriler, ABD'de faizlerin bir süre daha sıfır seviyesi yakınında kalacağı beklentisinin daha önce satın alındığını işaret ediyor.