Advertisement

Asya hisseleri, Fed’in faizleri daha uzun bir süre düşük tutacağı iyimserliği ile ABD hisselerindeki ralliyi takiben yükseliş gösteriyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 yükselerek Tokyo saati ile 09:03’te 149.02 puana geldi. Teknoloji ve tüketici hisseleri yükselişlere öncülük etti. Standard & Poor’s 500 Endeksi, New York Fed Başkanı William C. Dudley’nin sıkılaşmanın başlamasıyla faiz artış hızının muhtemelen düşük olacağını söylemesinin ardından Pazartesi günü yüzde 0.7 artış gösterdi.

PNC Wealth Management baş yatırım yetkilisi Bill Stone, “Bu durum insanları hisselere yöneltiyor. Çünkü tahvil faizleri hızlı şekilde yükselmeyebilir. Fed’in faiz artırımına yönelik beklentimizi Eylül ayında çektik. Zayıf bir ilk çeyrek oldu” dedi.

New York Merkez Bankası Fed Başkanı Wiliam C. Dudley, sıkılaşmanın başlamasıyla faiz artış hızının muhtemelen düşük olacağını ve ekonomide son dönemde görülen zayıflığın geçici olduğunu belirtti.

Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkı bulunan Dudley "Mart ayı istihdam verisindeki zayıflığa piyasadaki ciddi bir yavaşlamanın mı yoksa şu an tahmin ettiğim gibi geçici şartların mı neden olduğunu anlamak için gelişmeleri iyi takip etmek gerekiyor" diye konuştu.