Advertisement

Japonya hisseleri, ABD’de faizleri daha uzun bir süre düşük kalacağı iyimserliği ile artış gösteriyor. Bir Fed yetkilisinin faiz oranlarının daha uzun bir dönem genişlemeci kalabileceğini belirtmesinin ardından ABD hisseleri yükseliş sağladı.

Inpex Corp. yüzde 4.6 prim yaparak enerji hisselerindeki yükselişleri hızlandırdı. ABD gösterge petrolü Pazartesi günü yüzde 6’dan fazla artış kaydetti. Koei Tecmo Holdings Co. beklentilerden güçlü gelen öncü kar açıklamasının ardından yüzde 4 değerlendi. İlaç üreticisi Ono Pharmaceutical Co., SMBC Nikko Securities Inc.’in tavsiyesini yükseltmesinin ardından yüzde 1.7 yükseldi. Asics Corp., Credit Suisse Group AG’nin tavsiyesini düşürmesinin ardından yüzde 1.5 geriledi.

Topix endeksi yüzde 1.4 artış göstererek Tokyo saati ile 12:38’de 1,583.07 puan oldu. Endekste bulunan 33 sanayi grubunun 1’i hariç tümü yükseldi. Nikkei 225 Stock Average, yüzde 1.3 ayükseliş ile 19,656.12 puana geldi. Yen dolar karşısında Pazartesi günü yüzde 0.5 değer kaybetmesinin ardından 119.62 yenden işlem gördü.

New York Merkez Bankası Fed Başkanı Wiliam C. Dudley, sıkılaşmanın başlamasıyla faiz artış hızının muhtemelen düşük olacağını ve ekonomide son dönemde görülen zayıflığın geçici olduğunu belirtti.