Advertisement

(16:26'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, piyasaların Paskalya tatilinin ardından yeniden açılması ve yatırımcıların merkez bankalarının ekonomileri desteklemeyi sürdüreceğine yönelik güven duymaları ile hızlı yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 1.5 artış göstererek Londra saati ile 13:33'te 403.79 puana geldi. Hisse senetleri, tatil öncesindeki son işlem günü olan Perşembe günü çoğu Avrupa piyasasında gerileyerek haftalık kazancı azalttı. Madencilik ve enerji şirketleri düşüş gösterdi.

Atlanta Merkez Bankası Fed Başkanı Dennis Lockhart, faiz önümüzdeki iki toplantından sonra yapmak istediğini açıklayarak, sıkılaşmanın başlamasıyla faiz artış hızının muhtemelen düşük olacağını söyleyen New York Fed Başkanı Wiliam C. Dudley ile yakın görüşte olduğunu ortaya koydu.

TNT Express NV, FedEx Corp.’tan gelen 4.4 milyar euroluk (4.8 milyar dolar) satın alım teklifini kabul etmesinin ardından yüzde 30 değer kazandı. TNT yatırımcıları hisse senedi başına 8 euro alacaklar. Söz konusu miktar 2 Nisan’daki kapanış fiyatından yüzde 33 daha yüksek.

(16:26'da güncellendi)