Advertisement

ABD'de işsizlik başvuruları geçtiğimiz 4 haftada son 15 yılın en düşük seviyesine inerek, işe alımlar geçtiğimiz ay yavaşlasa da istihdam piyasasının gücünü koruduğunu gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı'na göre, Mart ortasından 4 Nisan'da sona eren yedi günde, işsizlik maaşı başvuruları haftalık ortalama 282.250 oldu ve Haziran 2000'den bu yana en düşük seviyeye indi. Geçtiğimiz haftada ise başvurular 14 bin artışla 281 bine çıktı. Bloomberg anketine katılan 45 ekonomistin tahmin medyanı 283.000 artış olmuştu.

İşten çıkarmaların düzeyi iyileşen bir istihdam piyasasına uygun olarak gerçekleşirken, bu durum şirketlerin göreceli zayıf geçen ilk çeyreğin ardından toparlanmaya iyimser yaklaştığını ortaya koydu. Bu haftanın başındaki veriler açıktaki iş pozisyonlarının 14 yılın yükseğinde olması Mart'ın ardından toparlanma yaşanacağını gösteriyor.

New York'ta bulunan RBC Capital Markets ABD Kıdemli Ekonomisti Jacob Oubina "Artık düşük bir seviyede sabitlendi. İşten çıkarmaların düşük seviyede dengelenmesi ile istihdam artışı için iyi bir ivme var" diye konuştu.