Advertisement

(15:48'de güncellendi)

Dolar, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarında artırıma gitme olasılığına odaklanması ile birlikte euro karşısında yükselişini 5. güne taşıdı.

Dolar endeksi, traderların ABD’de borçlanma maliyetlerinin bu yıl arttırılacağı iddialarını artırmaları ile Perşembe günü 3 haftanın en yüksek seviyesinden kapanış yapmaya hazırlandı. Öte yandan bazı Fed yetkilileri faiz artırımlarında 2016’ya kadar beklenmesi gerektiğini savunuyor. Dolar, ABD’nin resmi tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok altında kalmasının ardından geçtiğimiz haftanın sonunda bir ayın en düşük seviyesine gerilemişti. Analistler önümüzdeki hafta yayınlanacak rapor ile perakende satışlarının Mart ayında yükseldiğinin görüleceğini tahmin ediyor.

Tokyo’daki Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. Döviz stratejisi müdürü Lee Hardman, “Bundan sonraki verilerin geçtiğimiz zayıflığın geçici olduğunu göstermesini bekliyoruz. ABD büyümesi yavaşlasa bile, hala dünyanın pek çok ülkeden daha iyi performans gösteriyor. Bu durum doları destekleyecektir” diye konuştu.

Dolar euro karşısında yüzde 0.5 güçlenerek New York saati ile 06.42’de 1.0602 dolardan işlem gördü. Dolar euro karşısında, 3 Nisan’dan bu yana yüzde 3.5 güçlenirken Eylül 2011’den bu yana en büyük haftalık kazancını sağladı. Dolar sterlin karşısında yüzde 0.5 değerlenerek 1.4634 dolara ulaştı.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.2 yükseldi ve 1,205.11 puana geldi. Endeks 13 Mart’tan bu yana ilk haftalık yükselişini kaydetmeye ilerliyor. Endeks 13 Mart’ta 10 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesi olan 1,222.12 puandan geriledi.

(15:48'de güncellendi)