Advertisement

Petrol, İran’ın dünya güçleri ile nihai bir nükleer anlaşma sağlamaya yaklaşması ile 4. haftalık yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor. OPEC üyesi ülkenin anlaşma sağlaması petrol ihracatını artırmasına imkan verebilir.

Petrol vadelileri New York’ya yatay bir seyir izliyor ve bu hafta yüzde 3.2’lik bir yükseliş göstererek Şubat 2014’ten bu yana en uzun süreli haftalık kazanç dönemini kaydetmeye ilerliyor. İran’ın dini lideri Perşembe günü yaptığı açıklamada İran’a uygulanan yaptırımların nihai anlaşmanın imzalanması ile birlikte kaldırılacağını belirtti. Suudi Arabistan Petrol Bakanı’nın danışmanlarından Ibrahim al-Muhanna, petrol fiyatlarının güçlenen küresel talep ile birlikte istikrarlaştığını söyledi.

İran ile dünya güçleri arasında nihai bir anlaşmaya varılması ile ilgili belirsizlik, İran’ın ihracatlarını artıracağı tarih konusunda spekülasyonlara yol açıyor. İran’ın petrol ihracatını artırması küresel arz fazlası sorunun şiddetlendirebilir. Fiyatlar arz fazlası sorunu nedeniyle geçtiğimiz yıl yaklaşık yüzde 50 gerilemişti. Petrol, ABD petrol üretiminin artması ile bu yıl yüzde 4.8 geriledi. ABD’de stoklar, üretimin 14 haftanın en büyük yükselişini göstermesi ile rekor seviyeden öteye genişleme gösterdi.

Mayıs vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex’te 5 sent gerileyerek Sydney saati ile 13:57’de varil başına 50.74 dolardan işlem gördü. Kontrat, Perşembe günü 37 sent yükselerek 50.79 dolara geldi. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 81 altında seyrediyor.

Mayıs vadeli Brent petrol kontratı,  Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 22 sent veya yüzde 0.4 yükselerek varil başına 56.79 dolardan alıcı buldu. Kontrat, Perşembe günü yüzde 1.02 artış ile varil başına 56.57 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 6 dolar seviyesinde.