Advertisement

(16:50'de güncellendi)

Dolar, Fed'in faiz artırımına doğru gitmesi ile yükselişini beşinci güne taşırken, Euro Bölgesi teşvik programı, Avrupa hisse senetlerinin tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına yardımcı oldu ve bölge ülkelerinin tahvil faizleri üzerinde aşağı baskı oluşturdu. ABD hisse senetleri dalgalı seyrederken, altın sıçrama yaptı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Londra saati ile 09:30'da, yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu ve son üç haftanın en yüksek kapanışına yöneldi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, General Eelectric Co.'nun ralli yapmasının ardından yüzde 0.1 tırmandı. Stoxx Europe 600 Endeksi, ihracatçı şirketliern düşük eurodan faydalanması ile birlikte yüzde 0.6 yükseldi. Fransa2nın beş yıl vadeli tahvillerinin faizi sıfır seviyesinin altına inerken, ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi üç baz puan düşüşle yüzde 1.93'e indi. Altın son dört günde ilk kez yukarı yönde hareket etti ve çinko üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed politika yapıcıları Mart ayındaki toplantıda faiz artırımı konusunda bölünmüşken, Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Cuma günü yaptığı konuşmada, ekonomide son dönemde görülen zayıflığın muhtemelen geçici olmasından dolayı, Haziran ayında faiz artırımını doğru bulmaya devam ettiğini söyledi. Alcoa Inc.'nin çeyrek dönem finansallarının hayalkırıklığı yaratmasının ardından, yatırımcıların güçlü dolar ve düşen petrol fiyatlarının şirket karlarını olumsuz etkileyeceği yolundaki endişesi yeniden güçlendi. Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım programı sabit getirili menkul kıymetlerde darlık yaratıyor ve bu durum tahvil faizlerinin düşmesine neden olurken, alternatif yatırım araçlarının cazibesini artırıyor.

Londra'da Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. Döviz stratejisti Lee Hardman, "Dolar için yukarı ivme, ABD verilerindeki yumuşak seyren rağmen, muhtemelen devam edecek," dedi ve "Son zayıflıkların geçici olduğunu işaret eden daha da fazla veri bekliyoruz. ABD büyümesi yavaşlasa bile, göreceli olarak diğer ülkelerin büyük bölümüne göre halen daha iyi performans gösteriyor" şeklinde görüş bildirdi.

(16:50'de güncellendi)