Advertisement

Abd Hazine Bakanlığı, Avrupa ve Japonya'yı ekonomi politikaları nedeniyle eleştirdi

Avrupa ve Japonya'yı ekonomilerini büyütmek için para politikasına çok fazla bel bağlamaları nedeniyle kusurlu bulan ABD Hazinesi, "Yönetimlerin para politikasını desteklemek için mali alanın tükendiği ortamda mali teşvikler dahil tüm kaldıraçları kullanmaları gerekli" ifadelerini kullandı. Hazine'nin Kongre'ye gönderdiği raporunda mevcut durumun küresel ekonomiyi dengesizleştirdiği vurgulandı.

İlk çeyrekte ABD'de ekonomik toparlanmanın hala güçlü olduğunu ancak deniz aşırı ülkelerin hayal kırıklığı yarattı belirtilirken, başta Almanya olmak üzere gelişmiş ülkelere iç talebi canlandırma çağrısı yapıldı.

Raporda Çin'in para politikaları da eleştirildi. Çin'in kur politikasında gerçek bir ilerleme sağladığını, ancak yuanın olması gereken değerin ciddi şekilde altında kalmaya devam ettiğinin altı çizildi. 

Raporda, "Çin piyasaya kurun belirlenmesinde daha büyük bir rol oynama izni vermeli. Bunu, kurlara müdahalede son dönemde yaşanan azalmayı Döviz piyasası aktivitelerini sağlam biçimde frenleme üzerine inşaa ederek yapmalı" ifadelerine yer verdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Nisan 2015 Cuma, 22:29 Misafir oldu,baska emriniz?