Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Şanghay hisselerinin dünyayı geride bırakan ralliyi 2008’den bu yana en yüksek seviyeye genişletmesi ile 5 yıla yakın bir sürenin en uzun süreli kazanç dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Malezya ringiti düşüşü 2. güne taşıyor.

Şanghay Bileşik Endeksi 4000 puanın üstüne tekrar yükseldi ve 5. haftalık yükselişi kaydetmeye yöneldi. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi yükselişini 7. güne taşıdı. Hyundai Motor Co., Moody’s Yatırımcılar Servisi’nin Güney Kore’nin kredi görünümünü arttırmasının ardından Güney Kore hisselerinin 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına öncülük etti. Ringit dolar karşısında yüzde 0.4 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.3 artış göstererek Hong Kong saati ile 12:42’de 1,031.62 puana geldi. Endeks, yükselişi 10. güne taşıyarak, Haziran 2010’dan bu yana en uzun süreli artış dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Endeks bu hafta yüzde 3.8 yükseldi. Yeni yatırımcılar Çin hisselerine akın ederken, traderların alım güçlerini artırmak için rekor seviyede borçlandılar. Cuma günü açıklanan Çin verisi ülkede geniş tabanlı deflasyon riskinin hafiflediğini gösterdi.

Bangkok’taki One Asset Management Ltd. CEO’su Win Udomrachtavanich, “Çin hisseleri, geçici düzeltmeler olsa da artamaya devam edecektir. Hükümetin güncel ve ileriye dönük ekonomi politikaları Çin ekonomisinin daha fazla büyümesine destek sağlıyor” dedi.

Gelişmekte olan ülkeler endeksi 2015’te yüzde 7.9 artış gösterdi ve yıllık tahmini gelirlerin 12.4 katı işlem gördü. Bloomberg’in derlediği verilere göre Nisan 2010’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. MSCI Dünya Endeksi bu yıl yüzde 3.6 arttı ve 16.8 kat değerleme kaydedildi.