Advertisement

Çinko, dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi Çin’de enflasyonun beklentiden daha hızlı artması üzerine arzın sıkılaştığı endişesi ile yükseldi ve Temmuz’dan bu yana en uzun süreli artış dönemi ile 4 haftalık kazancı kaydetmeye ilerliyor.

Metal bu hafta, Perşembe günü 3 ayın en yüksek seviyesinden kapanış yapmasının ardından yüzde 2.6 arttı. Londra Metal Borsası (LME) tarafından takip edilen çinko stokları, Şubat 2010’dan bu yana en düşük seviyeye geriledi. Çin İstatistik Kurumu’nun Pekin’de açıkladığı verilere göre tüketici fiyatları endeksi bir yıl önceye göre yüzde 1.4 yükseldi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 1.3’lük bir yükseliş öngörüyordu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. emtia stratejisti Daniel Hynes, “Şu anda çinko arz kısıtlarının daha net görülebileceği bir kategoride yer alıyor. Piyasanın ilgisini kesin olarak çekiyor” dedi.

3 ay vadeli çinko kontratı LME’de yüzde 0.3 artış göstererek Hong Kong saati ile 13.09’da ton başına 2,183 dolar oldu. Fiyatlar Perşembe günü yüzde 0.8 artarak 2,177 dolar ile 5 Ocak’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Bakır Londra’da yüzde 0.7 değerlenerek ton başına 6,039 dolar (pound başına 2.74 dolar) olurken, Mayıs vadeli kontrat New York Comex’te yüzde 0.6 değer kazandı ve pound başına 2.745 dolara geldi. Haziran vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.4 yükselerek ton başına 43,480 yuan (7,002 dolar) oldu.

LME’de alüminyum, nikel ve kurşun yükselirken, kalay yatay seyretti.