Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, SPK düzenlemesinin bankalar için ikincil bir vergilendirmeye imkan verip vermeyeceği ile ilgili, "Bu konuda vergi otoritesi karar verecek ama bizim düzenlemelerimizle ilgili ilave bir verginin gündemde olmadığını biliyorum" dedi.

Ertaş, AA muhabirinin dün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile banka üst yöneticilerinin toplantısının ardından açıklama yapan Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın'ın "Toplantıda konuşulan en önemli konu SPK düzenlemesinin bankalar için ikincil bir vergilendirmeye mahal vermemesi hususu idi. Daimi temsilci konusunu Sayın Bakan'a ilettik" açıklamasına yönelik sorularını yanıtladı.

Ertaş, öncelikli 25 dönüşüm programı içerisinde SPK araçlarının vergilendirilmesindeki farklılıkların giderilmesi yönünde bir eylem planı olduğunu hatırlattı.

Bazı faaliyetleri hem aracı kurumların, hem de bankaların yapabildiğini anımsatan Ertaş, yeni SPK kanunu ile getirilen bazı düzenlemelerin henüz vergisel anlamda, vergi mevzuatında düzenlemesinin olmadığını dile getirdi.

Burada bankaların tereddütlerinin oluştuğuna işaret eden Ertaş, "Ama benim bildiğim yeni herhangi bir vergi söz konusu değil. Ama önümüzdeki dönem yapılacak eylem planında açıklanan husus farklı kurumlardaki, vergi farklılığının giderilmesi. Böylece rekabete açık tüm kurumlar aynı vergi rejimine tabi olacak. Bu konuda vergi otoritesi karar verecek ama bizim düzenlemelerimizle ilgili ilave bir verginin gündemde olmadığını biliyorum" şeklinde konuştu.

- "O ihtimal önümüzdeki 2 yıl için ortadan kalktı"-

SPK Başkanı Ertaş, Turkcell ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

Turkcell Genel Kurulu'nun 5 yıldan sonra ilk kez toplandığını anımsatan Ertaş, temettü konusunda beklentilerin ötesinde bir karar çıktığını, bunun hem yerli, hem de yabancı ortakları memnun eden bir tablo olduğunu söyledi.

Şirket genel kurulları 2 yıl üst üste toplanmaz ise Ticaret Kanunun genel kurula verdiği yetkilerin Yatırımcı Tanzim Merkezi'ne, onun da yönetimi SPK'da olduğu için SPK'ya geçtiğini bildiren Ertaş, şunları kaydetti:

"Ama şu anda o ihtimal önümüzdeki 2 yıl için ortadan kalktı. Ortaklar kendileri gündem maddesini belirleyip kararları kendileri alıyorlar. Biz ona müdahale etmiyoruz. 5 yıl hiç bir araya gelmeyenlerin tekrar bir masaya oturması, bu kadar stratejik konularda karar almaları tabii ki bizleri ve herkesi memnun eden bir tablo. Diliyoruz ki devamı da gelsin."

- "Türkiye dünyaya örnek olabilecek bir düzenleme yaptı"-

Şirketlerin, halka arz maliyetinden daha düşük faizle borçlandıklarını aktaran Ertaş, bu nedenle şirketlerin halka açılmak, hesap vermek ve bürokratik işlemlere tabi olmak istemediğini söyledi.

Ertaş, "Çünkü para çok ucuz, çok bol. Ama bunun sürdürülebilir olmadığı o raporda da yazıyor" dedi.

2 gün önce yayınlan teşviki iyi anlatmaları gerektiğine işaret eden Ertaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Aslında bu şirket finansmanında ve sermaye piyasalarında radikal, devrim mahiyetinde bir düzenleme. Dünya bugüne kadar borçla finansmanı teşvik etti. Faizle borçlan, o ödediğin faizi vergiden düş, yani maliyetini devlete yükle ve kimse parasını getirip şirkete koymuyor. Ama gelinen noktada artık bunun sürdürülebilir olmadığını dünya gördü. Özellikle bütün gelişmiş ekonomilerde kamu, şirketler ve hane halkı çok borçlu. Türkiye dünyaya örnek olabilecek bir düzenleme yaptı. İddia ediyorum ve altını çiziyorum, önümüzdeki bir kaç yıl içinde bütün dünya bu konuyu konuşacak. Nitekim AB'nin halka arzlarla ilgili raporunda da devletlerin halka açılmaları ve temettü dağıtımını özendirmesi, borçla finansmandan özkaynakla finansmana yönelmesini tavsiye ediyor. Oysa biz onu kanunlaştırdık ve uygulamayı 2 gün önce başlattık."

AA