Advertisement

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu'nun (KKDF) kaldırılması uygulamasının sanayicilerin rekabet gücünü artıracağını belirtti.

Bahçıvan, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin geçen hafta "İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi"nde açıkladığı ve bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren vadeli ithalatta KKDF'nin kaldırılması uygulamasının sanayicilerin rekabet gücünü artıracağını ifade etti.

KKDF kesintisinin, hükümetin olumlu yaklaşımıyla ve uzun zamandan beri talep ettikleri şekilde birçok üründe sıfırlanmış olmasını memnuniyetle karşıladıklarını aktaran Bahçıvan, şunları kaydetti:

"Sanayicimizin kendi imkanları ile oluşturmuş olduğu kredili ve vadeli bir satın almayı, yüzde 6 gibi bir fona tabi tutmak, maliyetlere çok olumsuz etki yaparak rekabet gücümüzü olumsuz etkilemekteydi. Sanayicimiz, buna çözüm olarak kısıtlı banka kredi kaynaklarını kullanarak peşin ödeme yapmakta, bu da hem bankacılık kesimini ve hem de sanayicimizi daha verimli alanlara kaynak yaratmaktan mahrum bırakmaktaydı. Bu çözüm, şirketlerimizin işletme sermayesine de önümüzdeki günlerde çok olumlu bir katkı yapacaktır ve sanayicimizin rekabet gücünü daha da artıracaktır."

AA