Advertisement

ABD’de hizmet veren sondaj kulesi sayısı üst üste 18. haftada da gerileme kaydetti ve 1 ayın en büyük düşüşünü gösterdi. Bu durum Amerika’da geri çekilmelerin henüz sona ermediğine işaret etti.

Baker Hughes’in Cuma günü açıkladığı verilere göre petrol sondajı yapan şirketler (gaz kuleleri hariç) 42 adet sondaj kulesini hizmetten çekerek askıya aldı. Böylece hizmet veren kule sayısı 760’a geriledi. Hizmetteki kule sayısı Ekim ayından bu yana yüzde 53 düşüş gösterdi. Söz konusu gerilemede petrol fiyatlarındaki düşüşün üretimi daha az karlı hale getirmesi etkili oldu. Bloomberg anketine katılan 11 analistin tahminlerinin medyanı 9 adet kulenin askıya alınacağı yönündeydi.

Ancak düşüşe rağmen ABD’de petrol üretimi yavaşlamıyor. Sondaj ve pompalamadaki yeni verimlilikler sahadaki kule sayısını yanıltıcı hale getirebilir. Energy Information Administration’ya (EIA) göre ABD, sahada hizmet veren kule sayısının 4 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesinde olmasına rağmen bu yıl günlük 9.3 milyon varil ile 1972’den bu yana en yüksek üretimi gerçekleştirecek.