Advertisement

Standard & Poor's 500 Endeksi, General Electric'in geniş çaplı bir yeniden yapılandırma planı açıklaması ardından ve yatırımcıların şirket karlarının açıklanmasını beklemeleri ile birlikte ralli yaparak tüm zamanların en yüksek seviyesinin yüzde 1 uzağına kadar yükseldi.

GE, finans işletmelerinin çoğundan çıkış yapmayı planladığı ve 50 milyar dolarlık bir hisse geri alımı yapacağı yönündeki açıklamasının ardından 6 yıla yakın bir sürenin en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Sağlık hizmeti şirketleri yükselişi 6. güne taşıdı. Netflix Inc. yüzde 3.4 prim yaptı.

S&P 500 yüzde 0.5 yükselerek, New York saati ile 16:00’da 2,102.06 puan ile günü tamamladı. Endeks iki aya yakın bir süreden bu yana ilk kez üst üste haftalık yükselişi kaydetti. Dow Jones Industrial Average 98.92 puan veya yüzde 0.6 artış ile 18,057.65 puana geldi. ABD Borsalarında Cuma günü yaklaşık 5.6 milyar hisse senedi işlem gördü ve işlem hacmi 3 aylık ortalamanın yüzde 17 altında seyretti.

Philadelphia’daki Janney Capital Management LLC baş yatırım yetkilisi Mark Luschini, “Piyasanın bu seviyede bir coşkuyla hareket etmesi beni şaşırttı. GE hisse geri alımı açıklaması çok büyük. Hisse senedi fiyatındaki artış yatırımcıların portfolyolarını ve hisse senedi endekslerini destekliyor” dedi.

S&P 500 2 Mart’ta ulaştığı rekor seviyenin yüzde 1’den daha az uzağında. Endeks bu hafta yüzde 1.7 yükseliş gösterdi ve 17 Şubat’tan bu yana ilk kez üst üste 3 gün artış kaydetti. Nasdaq Bileşik Endeksi Mart 2000’de gördüğü zirve seviyenin yüzde 1 uzağına geldi. Dow Jones ise geçtiğimiz ay gördüğü rekor seviyenin yüzde 1.3 uzağında

Richmond Merkez Bankası Fed Başkanı Jeffrey Lacker, Haziran ayında faiz artırmayı tercih etmeyi sürdürdüğünü belirtirken, son dönemdeki zayıf verilerin geçici olacağı tahmininde bulundu. Bu yıl Fed Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunan Lacker "Bazı göstergeler son haftalarda beklenmedik şekilde düşük geldi. Ancak bu mevsim normallerinin dışındaki hava koşullarından kaynaklanmış olabilir. Bu etkinin ne kadar olduğunu şu an tahmin etmek zor. Yine de buradaki ihtiyatlı tavır kısa vadeli dalgalanmaların ötesini görmektir" dedi. Florida'da konuşan Lacker "Bundan sonra gelecek ekonomik veriler tahminlerden ciddi sapma göstermezse, Haziran'da faiz artışı tezi kuvvetli olmayı sürdürecektir" ifadelerini kullandı.