Advertisement

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 2016 yılında yapılacak başkanlık seçimleri için yarışacağını bildirdi.

Clinton, internet sayfasından video mesaj yöntemiyle yaptığı duyuruda Amerikalıların ekonomik olarak zor günlerden çıkmak için çok mücadele verdiğini belirterek ekonomik eşitsizliği düzeltmek için çalışacağını belirtti.

Çeşitli toplum katmanlarından ve yaşlardan ABD'lilerin geleceğe ilişkin planlarına yer verilen videoda Clinton, "Ben de bir şeyler yapmak için hazırlanıyorum. Başkanlık için adayım. Amerikalılar ekonomik olarak zor günlerden çıkmak için çok mücadele verdi. Ama hala ekonomik olarak en üsttekiler daha avantajlı. Amerikalılar her gün bir savunucu arıyor işte ben o savunucu olmak istiyorum" dedi.

Mesajında ailelere de vurgu yapan Clinton "Aileler güçlü olursa Amerika da güçlü olur. Sizlerin oyunu kazanmak için yollara çıkacağım. Umarım bana katılırsınız" ifadesini kullandı.

Seçilmesi durumunda ABD'nin ilk kadın başkanı olacak Hillary Clinton, 2008 seçimleri öncesinde de partisinden başkan aday adayı olmuş ancak Demokrat Parti başkan adaylığını Barack Obama kazanmıştı.

Clinton, Başkan Obama'nın ilk döneminde Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştü.

ABD'de konuya ilişkin yapılan değerlendirmelere göre, eski "Fırst Lady"nin başkanlığa giden yolda bazı sorunlarla da baş etmesi gerekiyor. Bunlar arasında Dışişleri Bakanlığı görevinde bulunduğu süreçte 11 Eylül 2012'de Libya'nın Bingazi kentinde ABD konsolosluğuna yapılan saldırı ile görev süresi boyunca resmi yazışmalarında Dışişleri Bakanlığı yerine kendi özel mailini kullanması bulunuyor.

Demokrat Parti'den aday adaylığı yarışında Clinton'ı zorlayabilecek bir rakibin karşısına çıkmasının beklenmediği belirtiliyor.

Cumhuriyetçi Parti aday adayları

ABD'de 2016 seçimleri için Cumhuriyetçi Parti'den halen Kentucky Senatörü Rand Paul ve Teksas Senatörü Ted Cruz aday adaylığını açıklamış durumdalar. Cumhuriyetçi Parti içinde aday adaylığı için birçok isim daha gündemde.

Bu konuda adı en fazla geçen diğer isim eski başkan George W. Bush'un kardeşi eski Florida Valisi Jeb Bush. Bush'un son dönemde başkan adaylığı için bazı görevlerinden ayrılması ve seçim hazırlıklarına başlaması dikkati çekiyor. Ancak Bush henüz resmi olarak adaylığını duyurmadı.

Bunun yanında, New Jersey Valisi Chris Christie, Senatör Marco Rubio, 2012 seçimlerinde Mitt Romney'nin başkan yardımcısı adayı olan Wisconsin Milletvekili Paul Ryan, bir önceki seçimlerde de aday olan ve ön seçimlerde sürpriz bir performans sergileyen eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, Louisiana Valisi Bobby Jindal ve eski Arkansas Valisi Mike Huckabee'nin adları da zaman zaman 2016 yarışı için geçiyor.

ABD'de başkanlık seçimleri

ABD'de karmaşık bir başkanlık seçim sistemi bulunuyor. Ülkede, seçim dönemi, uzun aşamalar ve karmaşık sistem nedeniyle tüm yıla yayılıyor.

Başkanlığa aday olmak isteyenler, aday adaylıklarını açıklamalarının ardından kendi parti tabanında kulis yapmaya başlıyor ve ardından ön seçimlere gidiyor. Ön seçimlerde, her partinin aday adayı kendi partisinin kayıtlı seçmenlerinin karşısına çıkıyor.

Burada da sistem iki aşamalı işliyor. İlkinde, her eyaletteki partilerin kayıtlı seçmenleri, parti genel kurulunda hangi adaya oyunu vereceğini belirlemek üzere delegeleri seçiyor. Genel Kurul'da da eyaletlerin delegeleri oylarını o eyaletteki seçmenin kararına göre kullanıyor ve çıkan sonuçlara göre partinin başkan adayı belli oluyor. Daha sonra da iki partinin başkan adayları ülke genelindeki başkanlık seçiminde yarışıyor.

AA