Advertisement

Dolardaki rallinin etkisini kaybedeceği spekülasyonu yapan yatırımcılar, yükselişin süreceğine yönelik trilyonlarca nedeni gözden kaçırıyor olabilir.

Yatırımcı ve Eski Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomisti Stephen Jen’e göre dolara yönelik bastırılmış bir talep bulunuyor ve bu talep yıllarca sürecek bir yükselişe dayanak oluşturacak. Çünkü dünya “yapısal olarak dolarda düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyona” gidiyor.

Merkez bankalarının merkez bankası olarak bilinen Bank for International Settlements (BIS) verilerine göre ABD dışındaki ülkeler ve şirketler, dolar cinsinden 9 trilyonluk rekor seviyede bir borçlanmaya sahipler ve bu borcun büyük bir kısmının önümüzdeki yıllarda ödenmesi gerekecek.

Buna ek olarak dolardaki varlıklarını düşüren merkez bankaları, süreci tersine çevirmeye başlayarak daha fazla talep yaratıyorlar. Doların küresel Döviz rezervlerindeki payı 2011’de yüzde 60 ile rekor düşük seviyeye geriledi. Bir önceki 10 yıllık dönemde yüzde 73 seviyesindeydi. Şu an ise yüzde 63 seviyesinde.

SLJ Macro Partners LLP  kurucularından Jen’e göre, Fed politikasındaki veya ekonomik verilerdeki değişikliklerden kaynaklanan kısa vadeli çekilmeler ve akışlar, bahsi geçen büyük güçlerin doların daha fazla değer kazanmasını bastırmış olabilir.

Doların euro karşısında önümüzdeki üç ayda yüzde 9 yükselerek 96 sente geleceği tahmininde bulunan Jen, “Kısa pozisyonların kapanması doların yükselmesini sağlayacak. Dolardaki yükseliş büyüme gibi sadece döngüsel faktörlerle ilgili değil. Son konsolidasyon geçici olacak” dedi.

Dolar euro karşısında Tokyo saati ile 12:09’da 1.0593 dolardan işlem gördü. Dolar euro karşısında en son Haziran 2002’de 96 sent seviyesine gelmişti.

Doların euro ve yen dahil olmak üzere 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi 2014’ün ortasından bu yana yüzde 20 yükseldi. Dolardaki yükseliş son dönemde duraksama göstererek endeksi 3 Nisan’da sona eren üç haftalık dönemde yüzde 3’ten fazla aşağı itti. Dolardaki düşüşte Fed yetkililerinin, yatırımcıların faiz artırımı hızı ile ilgili beklentilerini sertleştirmesi etkili oldu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Nisan 2015 Çarşamba, 06:53 Misafir dolar bu şekilde yükselirse global para birimi olmaktan çıkabilir.
14 Nisan 2015 Salı, 23:17 Misafir Enver pazar günü sozcude dolar 2,70 olur bu hafta demişti.helal olsun enver.seni dinlemedik
14 Nisan 2015 Salı, 23:16 Misafir ekonomistim diyen bu arkadaşlar ne derse tersi çıkıyor.