Advertisement

Asya hisseleri, 5 aydan uzun bir sürenin en büyük haftalık rallisinin kaydetmesinin ardından kayıp ve kazançlar arasında dalgalı bir seyir izliyor.

SoftBank Corp. yüzde 2.1 prim yaptı. Mesoblast Ltd. Sydney’de yüzde 25 yükseldi. Japon güç üreticisi Tokyo Gas Co., yıllık karının hedefin altında kaldığını açıklamasının ardından yüzde 3.9 gerileyerek kamu hizmeti şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1’den az yükselmesinin ardından yüzde 0.1 gerileyerek Tokyo saati ile 09:48’de 152.14 puana geldi. Endeks geçtiğimiz hafta yüzde 3 artış göstererek Ekim’den bu yana en büyük yükselişi kaydetti ve 2008 yılından bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. Endeksteki yükselişte Hong Kong hisselerinin değerlenmesi ve Japonya’da Nikkei 225 Stock Average endeksinin kısa bir süre için Nisan 2000’den bu yana ilk kez 20,000 puanı aşması etkili oldu.

Hong Kong’da bulunan aracılık kuruluşu Mirabaud Asia Ltd. işlem direktörü Andrew Clarke, “Piyasanın eski zirve seviyelere yaklaştığı bir dönemde biraz volatil olması doğal. Ancak daha yüksek seviyelere çıkma potansiyeli bulunuyor. Asya şu an, Japonya, Çin ve Hong Kong gibi daha çekici piyasalar sahip” dedi.