Advertisement

Japonya hisseleri, Topix endeksinin 7 haftanın en büyük haftalık yükselişini kaydetmesinin ardından geriliyor. Sigortacılık şirketleri kayıplara öncülük ederken, emtia şirketleri yükseliyor.

T&D Holdings Inc. yüzde 4 değer kaybederek sigortacılık şirketlerinde gerilemeye yol açtı. İlaç üreticisi Taisho Pharmaceutical Holdings Co., Barclays Plc’nin şirketin hisseleri için “sat” tavsiyesi vermesinin ardından yüzde 1.5 düşüş gösterdi. Inpex Corp. yüzde 1.7 prim yaparak petrol şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti. Nippon Electric Glass Co. karının tahminleri aşmasının ardından yüzde 16 artış göstererek Topix’teki en büyük yükselişi kaydetti.

Topix endeksi yüzde 0.3 gerileyerek Tokyo saati ile 12:37’de 1,584.78 puan oldu ve yüzde 0.2’lik bir yükselişi tersine çevirdi. Nikkei 225 Stock Average endeksi, 15 yıldan bu yana ilk kez kısa bir süre için 20,000 puanın üzerine çıkmasının ardından 19,899.74 puanda yatay bir seyir izledi.

Tokyo’da bulunan Mito Securities Co. genel müdürü Yasuyuki Suda, “Nikkei 225’in bu hafta 20,000 puan civarında dalgalanmasını bekliyorum. Ayrıca bu hafta ABD ilk çeyrek kar açıklamaları gelecek. Karların negatif görünmesi halinde Japonya hisseleri aşağı yönelebilir” dedi.