Advertisement

Çin hisseleri, ihracatın beklenmedik şekilde gerilediğini gösteren verinin teşviklerin artırılacağı spekülasyonlarını desteklemesi ile Mart 2008’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

China Merchants Bank Co., hisse satışı planlarını açıklamasının ardından 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Çin Borsalarında işlem gören Döviz cinsinden B tipi hisselerin büyük bir çoğunluğu yüzde 10 prim yaptı.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.6 yükselerek yerel saat ile 13:09’da 4,098.88 puana geldi. Endeks geçtiğimiz 6 ayda yüzde 73 artış göstererek küresek çapta 92 gösterge endeksi geride bıraktı. Endeksteki yükselişte hükümetin ekonomiyi desteklemek için önlem alacağı spekülasyonları etkili oldu. Çin’in ihracatı Mart ayında bir yıl önceye göre yüzde 14.6 geriledi. Bloomberg News anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanı yüzde 8.2 artış görüleceği yönündeydi. İthalat yüzde 12.3’lik bir düşüş gösterdi ve böylece 18.16 milyar yuanlık (3 milyar dolar) bir ticaret fazlası oluştu.

Şanghay’daki Dragon Life Insurance Co. para yöneticilerinden Wu Kan, “Ticaret rakamları olumlu değil. Ancak piyasanın teşviklerin artırılacağı yönündeki beklentilerini destekliyor” dedi.