Advertisement

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin’in büyümede farklı yönlere ilerlemesi Döviz piyasaları için doların güçlenmesi anlamına geliyor.

Dolar göstergesi, Salı günü açıklanacak ve ABD’de perakende satışların 1 yıla yakın bir sürenin en büyük yükselişini kaydettiğini göstermesi beklenen veri öncesinde 1 ay içindeki ilk haftalık yükselişi koruyor. ABD perakende satışlarının beklentiler doğrultusunda gelmesi, Fed’in faizleri 2015’te artıracağı spekülasyonlarını destekleyebilir. Ekonomistler Çin ekonomisinin küresel resesyondan bu yana en yavaş büyümesi kaydedeceği tahmininde bulunuyor. Bu beklenti güvenli liman olarak nitelendirilen varlıklara talebi artırıyor.

Tokyo’da bulunan Ueda Harlow Ltd. kıdemli analistlerinden Toshiya Yamauchi, “Fed faiz artırımının verilere bağlı olduğunu belirti. Dolayısıyla piyasa katılımcıları faizlerin bu yıl artırılması ile ilgili ipucu bekliyor olacak. Çin ekonomisi ile ilgili endişeler dolar ve yen alımlarını destekleyebilir” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, yüzde 0.3 yükselerek Londra saati ile 06:42’de 1,208.29 puan oldu. Geçtiğimiz hafta yüzde 1.8 yükseliş gösteren endeks geçtiğimiz haftanın sonunda 1,204.23 puanda idi. Endeks 13 Mart’ta 1,222.12 puan ile 2004’ten bu yana en yüksek kapanışı yapmasının ardından ilk kez haftalık yükseliş kaydetti.

Dolar euro karşısında, geçtiğimiz hafta yüzde 3.5 ile Eylül 2011’den bu yana en büyük artışı kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 değerlenerek 1.0586 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında yüzde 0.2’lik bir yükseliş ile 120.41 yene geldi.

Emtia Vadeli İşlemleri Komisyonu verilerine göre hedge fonları ve para yöneticileri doların euro karşısında yükseleceği beklentisi ile açtıkları net uzun pozisyon sayısını rekor seviyeye yakın tuttular. Uzun pozisyonlar, 8 Nisan itibarıyla 215,258 seviyesine geldi. Bir önceki hafta 226,560 ile rekor seviyeye ulaşmıştı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, ABD’de perakende satışların geçtiğimiz ay yüzde 1 yükseldiği tahmininde bulunuyor.