Advertisement

Çin’in çelik üretimi üç aylık periyotta azalırken, 20 yıllık süreçte görülen ilk düşüş oldu. Ekonomik büyüme küresel durgunluktan beri en düşük hızda gerçekleşti.

Çelik üretimi Ulusal İstatistik Bürosu’nun Çarşamba günü Pekin’de açıkladığı verilere göre ilk çeyrekte bir yıl öncesine kıyasla yüzde 1.7 azalarak 200.1 milyon ton şeklinde gerçekleşti. İlk çeyrekte düşüş en son 1995’te görülmüştü.

Dünyanın en büyük üreticisi olan Çin’de azalan üretim miktarı, inşaat sektöründe gerçekleşen yavaşlamanın ve ihracattaki gerilemeyi yansıtıyor. Üretim miktarı, hükümetin kapasite fazlasını kısarak çevre kirliliğinin önüne geçmeyi hedeflemesi ile daha çok düşmeye hazırlanıyor.

Hong Kong’ta Argonaut Securities Ltd. analisti Helen Lau, “Çin’in bazı çelik fabrikalarını kapattığı bilgisi üzerine düşüş beklentilerin altında kaldı. Daha az kar eden ve yüksek düzeyde çevreyi kirletenler kapatılıyor fakat daha büyük olanlar faaliyete devam ediyor” şeklinde konuştu.

Ülkenin GSYİH’i Mart ayı itibarıyla ilk çeyrekte bir yıl öncesine kıyasla yüzde 7 yükselirken, 2009’dan bu yana en düşük artışı kaydetti. Sonuçlar Bloomberg anketine katılanların tahmin medyanına uyum gösterdi.