Advertisement

(16:47'de güncellendi)

Euro, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin basın toplantısında varlık alım programının Eylül 2016'ya kadar süreceği taahüdünü yinelemesi sonrası, dolar karşısında yatay seyre döndü.

Euro AMB'nin 9 Mart'ta ülke tahvili almaya başlamasından bu yana, yüzde 2'den fazla geriledi. Draghi parasal genişlemenin enflasyonda kalıcı yükseliş dönemine girildiğinin değerlendirilmesine kadar süreceğini kaydetti. AMB Başkanı para politikası tedbirlerini sürdürme noktasında kararlı olduklarını ve bu adımların şimdiden olumlu sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

İsviçre'de bulunan Swissquote Bank Stratejisti Peter Rosentreich "Draghi QE konusunda tam anlamıyla kararlı gözüküyor, bu da euroyu düşürmeye devam edecektir. Daha kısa bir program ihtimali şimdilik rafa kalktı. Euro daha da değer kaybedebilir" diye konuştu.

Euro dolar karşısında yatay seyrederek, New York saati ile 09:46'da 1.0652 oldu. Euro son 8 günün 6'sında zayıflayarak, Ocak 2003'ten bu yana gördüğü en düşük seviye olan 1.0458'e yaklaşmıştı.

(16:47'de güncellendi)