Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi para politikasının bölgedeki ekonomik toparlanmaya yardımcı olduğunu ve enflasyonu yükseltmek noktasında başarılı olacağını söyledi.

Enflasyonda kalıcı bir artış gözlenene kadar parasal genişlemenin süreceğini belirten Draghi "Enflasyonun 2015'in sonlarında yükselmesi bekleniyor. Varlık alım programı pürüzsüz şekilde devam edecek. Aylık 60 milyar euro hedefi geçerli" diye konuştu.

Programın icrasına ilişkin endişelerin temelsiz olduğunu kaydeden Draghi, programın şartların gerektirdiği şekilde uyarlanacak kadar esnek olduğunu belirtti.

Para politikası tedbirlerinin etkili olduğuna dair daha net göstergeler olduğunu söyleyen Draghi "Finans piyasası koşullarının ve özel sektörün dış finansman giderlerinin kayda değer bir şekilde gevşedi" diye konuştu.

Veriler Draghi'nin Avrupa ekonomisinin parasal genişlemeye olumlu tepki verdiğine ilişkin görüşünü destekliyor. Deflasyonu engellemek adına daha önce görülmemiş bir varlık alım programını kullanan AMB Başkanı, tedbirlerin Eylül 2016'ya kadar veya enflasyonda kalıcı bir iyileşme olana kadar süreceğini söyledi.

Draghi "Yönetim Kurulu para politikası stratejisini devam ettirecek ve enflasyondaki eğilimlere odaklanacak. AMB, geçici görülmesi halinde ortaya çıkan beklenmedik sonuçların sonrasına bakacak" dedi.

AMB faiz oranlarında beklendiği üzere değişikliğe gitmeyerek, politika, fonlama ve mevduat faizlerini sabit bıraktı.