Advertisement

Borsa İstanbul 100 endeksi yüzde 1,17'lik kayıpla günü 81 81,357.56 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre yüzde 1,17 değer kaybetti, toplam işlem hacmi 3,9 milyar lira olarak gerçekleşti. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 1,77, holding endeksi yüzde 1,15 düşüş kaydetti. En fazla kaybettiren sektör endeksi yüzde 2,76 düşüşle "turizm" oldu.


Güne düşüşle başlayan ve gün boyu negatif bir eğilim sergileyen BIST 100 endeksi doların küresel piyasalarda güçlenmesine paralel TL'deki değer kaybının devam etmesi ve yükselen petrol fiyatlarıyla en düşük 81.221,54 puana kadar geriledi. Dolar/TL , tarihi seviyesini 2,7282 ile yenilerken, sepet kur 2,80'i aşarak 2,8058'i gördü.


Bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) beklentiler paralelinde faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmezken, ECB Başkanı Mario Draghi'nin basın toplantısında yaptığı konuşma avro/dolar paritesi üzerinde etkili oldu. Draghi'nin özellikle mevduat faizlerinde daha fazla indirimi planlamadıklarını belirtmesi avronun dolar karşısında değer kazanmasına neden olurken, avro/dolar paritesi 1,0575 seviyelerinden 1,0670'e yükseliş kaydetti.


Analistler, doların TL karşısındaki zayıf seyrinin endeks üzerinde baskı yaratmaya devam ettiğini ifade ederken, kur, faiz ve petrol fiyatlarındaki hareketlerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olmayı sürdüreceğini dile getiriyor.


Teknik olarak endekste 81.300 seviyesinin destek konumunda olduğunu belirten analistler, bu seviyenin kırılması durumunda 80.500 ve 80.000'in gündeme gelebileceğini olası yukarı yönlü hareketlerde ise 82.000'in direnç olarak izlenmeye devam edeceğini kaydediyor.


Öte yandan Net Holding'in dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamasında, şans oyunlarının lisans verilmesi suretiyle özelleştirilmesi ihalesi kapsamındaki lisans sözleşmesinin bugün için imzalanmayacağı ve sözleşmenin imzalanacağı yeni tarihin taraflarına bildirilmesine istinaden yatırımcılarla ivedilikle paylaşılacağı bildirilmişti.


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise bugün yaptığı açıklamada Milli Piyango'da süre uzatımını daha önce yaptıklarını, muhtemelen bir süre uzatımının söz konusu olmayacağını ve ikinci olanla sürecin başlayacağını söyledi. Bu gelişmelerle Net Holding'in hisseleri günü yüzde 14,60 düşüşle 3,10 TL'den tamamladı.