Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Yunanistan'ın kredi notunu B-'den CCC+'ya düşürdü. Ancak S&P'ye göre ülke kurtarma kredisi borcunun ödemelerinden bir tanesini kaçırsa dahi temerrüde düşmüş sayılmayacak.

S&P'den yapılan açıklamada, Atina'nın kreditörlerine karşı yükümlülüklerinden birini yerine getirememesi halinde bunun doğrudan "seçici temerrüt" getirmeyeceği ifade edildi. Yunanistan ile resmi kreditörler arasında kurtarma fonu müzakereleri sürerken, 10 yıllık tahvil faizi Nisan 2013'ten bu yana en yüksek seviyeden kapanış yaptı.

Atina'nın Mayıs'ın ilk iki haftasında dahi Uluslararası Para Fonu'na (IMF) 1 milyar euro ödeme yapması gerekiyor. Ülkenin ayrıca özel olarak elde tutulan tahvillerin faizini bu ay ödemesi gerekiyor.

S&P'nin açıklamasında "Bizim kriterlerimize göre, yalnızca ticari bir kreditöre olan borç ödemesinin kaçırılması temerrüde yol açar. Yunan hükümeti defalarca özel sektör kreditörlerinden borç almayacağı konusunda taahhüdde bulundu" ifadeleri yer aldı.

Ülkenin içinde bulunduğu durumdan kapsamlı bir ekonomik reform programı veya ek finansman olmadan kurtulamayacağı belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Not indirimi, Yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyebilme gücünün elverişli finansal, ekonomik ve ticari şartlara bağlı olduğu görüşümüzü yansıtıyor. Değerlendirmemize göre, bu şartlar Yunanistan'ın yaklaşık 3 aydır iktidarda olan hükümeti ile kreditörleri arasında uzun süredir devam eden müzakerelerdeki belirsizlikten ötürü kötüleşti. Yılın tamamına ilişkin ekonomik büyüme görünümü de yüksek derecede belirsizlik taşıyor.

Kuruluş, ayrıca Yunanistan ekonomisinin son 6 ayda yüzde 1'e yakın daraldığı öngörüsünde bulunurken, ekonomik beklentilerin müzakerelerin kısa sürede sonuca ulaşmaması durumunda daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

S&P, Yunanistan'ın kredi notunu 29 Ocak'ta "negatif" izlemeye alırken, 6 Şubat'ta "B"den "B-"ye düşürmüştü.

Bir diğer derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de 28 Mart tarihinde yaptığı değerlendirmeyle, Yunanistan'ın yabancı ve yerli para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "B"den "CCC"ye indirmişti.

Moody's ise ülkenin "Caa1" seviyesindeki kredi notunu 6 Şubat'tan bu yana "negatif" izlemede tutuyor.