Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in iş dünyasının nabzını tuttuğu araştırma raporu ''bej kitapta" birçok bölgede düşük doğalgaz ve petrol fiyatları nedeniyle işten çıkarmalar olduğu ifade edildi.

İşten çıkarmaların ülkenin orta bölgelerine yoğunlaştığı belirtilirken, ABD'nin en önemli kaya gazı petrolü rezervlerinin bulunduğu Minneapolis'in bu bölgelerin başında yer aldığı kaydedildi.

12 bölgesel Fed’in raporlarının derlendiği bej kitapta, Şubat ortasından Mart sonuna kadarki dönemde mütevazı ile ılımlı düzeyde büyümeye işaret edildi.

Raporda güçlü doların imalatçılara zarar verdiği tespitine de yer verildi. Rapordaki olumlu noktalardan biri de birçok bölgede emlak fiyatlarının yükselmesi oldu.

Fed'in 12 şubesinin görev alanlarındaki ekonomik aktivitelerle ilgili bilgilerin yer aldığı araştırma raporu, Richmond, Şikago, Minneapolis, Dallas ve San Francisco bölgelerinin 'ılımlı', New York, Philadelphia, Boston ve St.Louis bölgelerinin ise 'sınırlı' büyüme gösterdiğini ortaya koydu. Ekonomik aktivite, Atlanta ve Kansas City bölgelerinde ise değişim göstermedi.

Raporda, düşen petrol ve doğalgaz fiyatlarının bazı bölgelerde işten çıkarmalara yol açtığı tespiti dikkati çekerken, sanayi üretiminin de düşen petrol fiyatlarına ilaveten güçlenen dolar ve sert kış şartlarından ötürü zayıfladığı ifade edildi.

Öte yandan, bankacılık sektörünün artan kredi talebiyle istikrarını koruduğunu kaydeden rapor, buna karşın tarımsal şartların olumsuz hava şartlarıyla kötüleştiğine işaret etti.

Raporda ayrıca, perakende satışlar ve otomobil talebinin bölgelerin çoğunda artış gösterdiği bilgisine yer verilirken, FED'in dikkatle izlediği ücret artışı ve genel fiyat düzeyinde ise hafif yukarı yönlü baskı görüldüğü belirtildi.

Petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarının da düşen enerji fiyatları nedeniyle gerilediğini ortaya koyan Bej Kitap'ta, dikkati çeken başka bir nokta ise emlak fiyatlarının konut sektöründeki iyileşmeyle artması oldu.

Bej Kitap'ta yer alan veri ve analizler, FED'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından kullanılıyor.

FOMC'nin bir sonraki toplantısı, 28-29 Nisan tarihlerinde yapılacak. Söz konusu toplantıda faiz artışına yönelik herhangi bir karar alınması beklenmezken, FED'in ekonomideki son gelişmeleri nasıl değerlendireceği merak ediliyor.