Advertisement

Rusya ile doğalgaz sevkiyatı konusunda son dönemde sorunlar yaşayan Ukrayna, bu sene tüketeceği doğal gaz miktarını belirgin ölçüde azaltma kararı aldı.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, bu sene doğal gaz tüketimini 10 milyar metreküp azaltacaklarını ve ülkenin toplam doğalgaz tüketiminin 40 milyar metreküp miktarında gerçekleşeceğini dile getirdi.

Yatsenyuk, yapılan doğal gaz görüşmeleri sonucunda, ülkesinin geçen sene Rus Gazprom şirketi karşısında 3,4 milyar dolar tasarruf ettiğini kaydederek, "Geçen sene, Rus Gazprom şirketinin daha önceki kontratta öngördüğü miktardan (yapılan görüşmeler sonucunda) daha az ödeyerek, 3,4 milyar dolar tasarruf ettik" ifadesini kullandı.

Ukrayna'ya karşı savaş yürütülen sonucunda Rus Gazprom şirketinin toplam 6 milyar dolar kaybettiğini belirten Yatsenyuk, "Ukrayna'ya karşı savaş, Gazprom şirketine toplam 6 milyar dolara mal oldu" diye konuştu.

Yatsenyuk, Rus Gazprom şirketinin kaybının büyük bir kısmının Avrupa'dan Ukrayna'ya ters yönde doğal gaz sevkiyatının gerçekleştirilmesi sonucunda oluştuğunu dile getirdi.

Ukrayna Başbakanı, ayrıca Naftogaz şirketinin Statoil, Shell, Gas de France, RWE şirketleriyle de doğal gaz sevkiyatı konusunda kontrat imzaladığını hatırlattı.

Doğudaki durum

Doğudaki durumun gerginleşmesine de değinen Yatsenyuk, Rusya'nın Minsk mutabakatlarını yerine getirmediğini yineledi.

Rusya'nın Minsk mutabakatını yerine getirmediğinden tedirginlik duyduklarını belirten Yatsenyuk, doğuda yine saldırıların ve can kayıplarının arttığını kaydetti.

Yatsenyuk, Rusya'dan imzaladıkları mutabakat çerçevesinde üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmesini talep etti.

Doğudaki krizin ve gerginliğin çözülmesinden yana olduklarını ve bu yoldan sapmayacaklarını kaydeden Yatsenyuk, Ukrayna'da barışın sağlanması için, ordunun savunma potansiyelinin artırılması dahil tüm yolları kullanacaklarını, hükümetin de silahlı kuvvetler için gereken mali kaynağı sağlayacağını vurguladı.

AA