Advertisement

Avustralya’da işsizlik, Mart ayında beklenmedik şekilde düşüş göstererek merkez bankasının rekor düşüş faizler ile güveni destekleme çabalarının işi yaradığına işaret etti. Avustralya doları yükseliş gösterdi.

İstatistik Kurumu’nun Perşembe günü Sydney’de yaptığı açıklamaya göre işsizlik oranı yüzde 6.2 seviyesinden yüzde 6.1’e geriledi. Bloomberg anketine katılan 29 ekonomistin tahminlerinin medyanı yüzde 6.3’e artış görüleceği yönündeydi. İstihdam edilen kişi sayısı ise 37,700’e yükseldi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), Şubat ayında indirime gitmesinin arından geçtiğimiz hafta gösterge faiz oranını yüzde 2.5 ile rekor düşük seviyede tutma kararı almıştı. Banka faiz oranlarını mevcut seviyesinde sabit tutarak Sydney’deki konut fiyatlarını yukarı itmekten kaçınıyor. Politika yapıcılar, konut inşaatlarını bir balon oluşturmadan desteklemeye çalışıyor. Yetkililer, tüketici ve şirket harcamalarını gerileyen madencilik yatırımlarının dengelenmesi için artırmayı hedefliyorlar.

Sydney’deki Moody’s Analytics ekonomistlerinden Katrina Ell, “İşverenler yavaş da olsa tekrar havaya giriyor” dedi.

Avustralya doları ABD doları karşısında verinin ardından yüzde 1.1 değerlenerek Sydney saati ile 11:37’de 77.9 ABD sentine geldi.

Tam zamanlı iş sayısı Mart ayında 31.500 yükseldi. Yarı zamanlı istihdam ise 6.100 artış gösterdi.