Advertisement

Ekonomi ve siyaset gündemi - 16 Nisan Perşembe

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kazakistan'da

- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Akorda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak.

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki baş başa görüşmenin ardından Erdoğan ve Nazarbayev, Türkiye-Kazakistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'nin ikinci toplantısına başkanlık edecek ve toplantının ardından mutabık kalınan konulardaki anlaşmaların imza törenine katılacak, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Erdoğan, Vatan Koruyucuları Anıtı'na çelenk koyacak ve Kazakistan Milli Müzesi'ni gezecek.

- Erdoğan, Nazarbayev ile Türk-Kazak İş Forumu'nda katılımcılara hitap edecek, onuruna verilen resmi akşam yemeğine katılacak.

(Kazakistan)

2- TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Özerk Cumhuriyeti'nde temaslarda bulunacak.

- Devlet Konseyi oturumuna katılacak Çiçek, Tataristan Devlet Konseyi ile TBMM arasında çok boyutlu işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin memorandumu imzalayacak.

(Kazan)

3- Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenecek, Kadın Milletvekili Adayları Tanışma Toplantısı ile Kitap Kumbarası Kampanyası'na katılacak.

- Azerbaycan Çalışma ve Halkın Korunması Bakanı Selim Müslümov'u kabul edecek Davutoğlu, Bakanlar Kurulu üyeleri ve AK Parti MYK üyeleri ile toplantı yapacak.

(Ankara/10.30/12.00/12.30/14.00)

4- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle Letonya Büyükelçiliği'nde buluşacak, TBMM'deki "Greko Toplantısı"na katılacak.

(Ankara/12.30/16.00)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "AK Parti'ye Hizmet Etmiş Kişiler İçin Vefa Yemeği"ne katılacak.

(Bursa/20.00)

2- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ABD'de, G20 Başkanlığı ve IMF tarafından düzenlenen "İslami Finans" konulu seminere katılacak, ''Küresel Ekonominin Karşısındaki Zorluklar ve G20'nin Rolü'' başlıklı "Think 20" etkinliğinde özel konuşmacı olarak yer alacak.

- Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim ile görüşecek Babacan, OECD Genel Sekreteri Angel Gurria ile "2015 OECD SME Scoreboard" adlı KOBİ raporunun tanıtımı amacıyla basın toplantısı yapacak.

(Washington)

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda yer alacak.

(Ankara/10.00)

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çevre Teknolojileri İhtisas Fuarı'nın açılış törenine katılacak.

(Ankara/10.30)

5- Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneğinin, Susesi Otel'de düzenlediği "Sağlıkta Ortak Çözüm" konulu toplantıda bulunacak.

(Antalya/09.00)

6- Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Hollanda'da, Uluslararası Siber Güvenlik Konferansı'na katılacak.

(Lahey)

7- CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyecek.

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Suriye'deki iç savaş ve bölgedeki yansımaları takip ediliyor.

(Şam/Halep)

2- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Erbil/Bağdat)

3- Yemen'de, Suudi Arabistan öncülüğünde Husiler'e karşı yürütülen "Kararlılık Fırtınası" operasyonuna ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Sana)

4- Sudan'da, 1 gün uzatılan devlet başkanlığı seçimi ve genel seçimde oy verme işlemine devam edilecek.

(Hartum)

5- Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife, Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek.

(Riyad)

GÜNCEL

1- Soma'da 301 kişinin öldüğü maden kazasına ilişkin davanın görülmesine Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

(Manisa/09.00)

AA