Advertisement

(21:39'da güncellendi)

Dün rekoru 2.7313 seviyesine kadar çıkaran Dolar/TL güne 2.69 seviyelerinden başlamasının ardından sabah saatlerinde yukarı yönlü hareket etti. Saat 12 itibariyle 2.7145'e kadar çıkan kur, bu andan itibaren gerilemeye başlayarak, 2.6850'lere kadar indi. Yönünü tekrar yukarı çeviren kur 2.70'i aşmasının ardından tekrar gevşedi ve TSİ 21:38'de 2.6756 oldu.

Dolar/TL dün 2.70, ardından 2.71, 2.72 ve 2.73 seviyelerini aşarak 2.7310 ile akşam saatlerinde rekor kırdı ve 2.70 civarında bir kapanış gerçekleştirdi. Analistlerin kurdaki yükselişin abartılı olduğu yönünde değerlendirmede bulunması kurdaki düşüşü beraberinde getirdi.

Euro ise Türk lirası karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Euro/TL 2.88 seviyelerinde güne başlarken, akşam saatlerinde 2.9024'e kadar çıktı. Kur aynı dakikalarda 2,8913 oldu.

Euro/Dolar paritesi bir önceki kapanışa göre yüzde 1.5 yükselerek 1.0797 seviyesine geldi.

Ak Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar, “Seçim ile ilgili belirsizlik kuru etkiliyor. Cari açık düşse de hala bir cari açıktan bahsediyoruz. Aylık bazda baktığımız zaman cari açık hala ciddi derecede. Türkiye’nin dış borcu ve ödemeleri var, bunlar devam ediyor. Dolar/TL kurundaki baskı en azından seçim dönemine kadar devam edecekmiş gibi görünüyor. Tabii 2015 içinde Fed’in faiz artırımı gibi yurtdışı etkenler de söz konusu. Bunların da kurda baskısı olacak. Öbür taraftan büyüme bayağı bir yavaş gidiyor. İlk çeyrekte bunun öncü göstergelerine baktığımızda büyüme tarafında sorun olduğunu görüyoruz. Bu da bir endişe kaynağı oluşturuyor. Bütün bunlar baskının diğer gelişmekte olan ülkelerden daha fazla hissedilmesine yol açıyor. Türk Lirasındaki düşüşte yurtdışı etkin ancak yurtiçindeki gelişmeler, seçim ortamı, cari açık, düşük büyüme Türk Lirası’nda baskı yaratıyor. Seçimlerden sonra daha iyi bir kur bekliyorum. En azından dalga boyunun, volatilitenin azalacağını düşünüyorum. Çünkü bu belirsizlik ortadan kalkacak. Ayrıca cari açıktaki düşüşün devam etmesini beklediğim için daha az döviz ihtiyacı doğacak. Seçim sonrasında kurun istikrar kazanacağını düşünüyorum. Öncesinde belirsizlikle beraber volatilitenin arttığını görmek mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Eczacıbaşı Varlık Yönetimi Müdürü Arzu Odabaşı BloombergHT.com’a yaptığı değerlendirmede, “Şu an için kur euro/dolar paritesindeki gerileme ile düşüş gösterdi. Ağustos ayında parite 1.34 idi. 1.06 seviyelerine geriledi. Euro/dolar paritesinde yüzde 21 oranında düşüş görüldü. Dolar euro karşısında değer kazandı. Aynı dönemde dolar 2.15’ti 2.70’e çıktı. Burada Türk Lirası yüzde 27’lik değer kaybı yaşadı. Dolayısıyla bazen hız gidiyoruz. Makas bazen açılıyor, bazen daralıyor. Aradaki fark iç dinamiklerimizden, seçim öncesi artan stres kat sayısından kaynaklanıyor. Eğer parite 1’in altına düşer ve 0.96’ya giderse dolar/TL kurunda 2.80’i görebiliriz. Kurda 2.80’i görmek için paritenin 1’in altına indiğini görmek gerektiğini düşünüyorum. Perşembe günü için kurda bir atak oluşacağını düşünmüyorum. Çünkü parite bugün biraz yukarı. Bugün hatta dolar/TL’de aşağı yönlü bir hareket olabilir. 2.68’e doğru bir gerileme görülebilir” ifadelerini kullandı.  

Ekonomist Şengül Dağdeviren, "Kurda hafif bir tedirginlik olduğu belli. İçerdeki belirsizlikler, yurtdışı kaygısından kaynaklanıyor. ABD imalat sanayi verisinin zayıf gelmesinin ardından euro/dolar paritesindeki düşüş dolar/TL kurunu aşağı yönelttiğini söyleyebiliriz. Euro/dolar paritesindeki hareketler kurda çok etkili. Ancak belirsizlik algısı da biraz üzerine ekleniyor. Aslında Türkiye'de kimsenin döviz satmak istememesi gibi bir durum var" şeklinde konuştu.

(21:39'da güncellendi)

BloombergHT.com Editörü

Güneş Doğan

gdogan@bloomberght.com

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Nisan 2015 Perşembe, 23:34 Misafir Misafir düşük seviyeden dolar almak istiyor galiba bol keseden sallıyor
16 Nisan 2015 Perşembe, 21:59 Misafir Arkadaslar akilli olun secim yaklasirken dovizin cok yuksrlmesini istemez hukumet. Bu yuzden mb. da etkileyerek dolari dusururecekler. Ayrica 22 nisanda faiz arttirimi kesinnnn.
16 Nisan 2015 Perşembe, 21:54 Misafir Enteresan bir şekilde ayda bir fırlayıp yükselerek sakinlesiyor. Mayıs ayında 2.90 denenecek bu gidişle