Advertisement

(16:10'da güncellendi)

Avrupa hisse senetleri rekor seviyeden düşerken ve ABD endeks vadeli kontratları geri çekilirken, petrol son altı günde ilk kez düştü ve Yunan tahvilleri değer kaybetti. Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin'in teşvikleri artıracağı spekülasyonuna bağlı olarak yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra saati ile 08:37'de yüzde 0.8 aşağıda seyrediyordu. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün rekor seviyenin yalnızca yüzde 0.5 uzağında kapatmasının ardından yüzde 0.4 geriledi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi düşüşünü üçüncü güne taşıdı. Yunanistan'ın 2017 vadeli tahvillerinin faizi, Euro Bölgesi borç krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Petrol New York'ta, OPEC'in Suudi Arabistan'ın rekor seviyede üretim yaptığını kaydetmesinin ardından yüzde 2.1 değer kaybetti. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Şanghay hisselerinin yedi yılın zirvesine çıkması ile birlikte yüzde 1.5 yükseldi.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri Nisan ayında, ABD ham petrolünün yüzde 16 yükselmesi ile birlikte, S&P 500 Endeksi'ndeki petrol şirketlerinin Ocak 2013'ten bu yana en iyi aylık performansa yönelmesi sonrası ilk kez 70 trilyon doalrı aştı. Dolar, Perşembe günü, ABD'de konut başlangıçları verisinin Mart ayında beklenenden düşük artması ve işsizlik başvurularının geçen hafta beklenmedik bir şekilde yükselmesinin ardından kayıplarını genişletti.

Münih'te Aimed Capital GmbH şef yatırım yetkilisi Daniel Weston, "Bugün satış günüuydü, yatırımcıların son dönemde para yapmasını sağlayan herşey tersine döndü," dedi ve "Portföy yöneticileri en iyi performans gösteren hisselerdeki karlarını rewlixe etmek istiyor. Tipik bir riskten kaçış günü" şeklinde değerlendirmede bulundu.

(16:10'da güncellendi)