Advertisement

Diageo Plc Avrupa, Asya ve Latin Amerika ölçeğinde gerçekleştirdiği satışların 3. çeyrekte beklenmedik şekilde düşmesi ile yüzde 2.3 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 azalarak Londra saati ile 08:12’de 412.28 puan oldu. Avrupa hisseleri Çarşamba günü Mario Draghi’nin parasal genişleme (QE) programının enflasyonda sürdürülebilir bir düzelme olana dek devam edeceğini söylemesinin ardından yeni bir rekora ulaştı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) başkanı Draghi para politikasının bölgenin ekonomik toparlanmasına yardımcı olduğunu ifade etti. AMB’nin QE programını devreye alması ile bu yıl Stoxx 600 Endeksi yüzde 20 artarken, zayıf euro bölgenin ihracatçılarına kolaylık sağlıyor.

Şirketlerin Perşembe günü açıkladıkları veriler doğrultusunda, Unilever ilk çeyrek satışlarının tahminleri aşmasının ardından yüzde 2.8 artış kaydetti. Dünyanın ikinci en büyük bira üreticisi SABMiller Plc beklentilerin üzerinde satış gerçekleştirmesi üzerine yüzde 1.8 yükseldi.

Airbus Group NV, şirketin yüzde 10 kadar hissesini geri almaya yönelik teklifin ardından yüzde 1.6 artış gösterdi.

Enerji hisseleri göstergesi, ABD üretiminin yavaşlayarak 1930’dan bu yana görülen en yüksek arz fazlasını gerileteceği yönündeki spekülasyonlar üzerine petrolün bu yılın en yüksek fiyatlarından işlem görmesi ile birlikte yükselişini 8. güne taşıdı.

Yatırımcılar Perşembe günü açıklanacak ABD konut başlangıçları ile işsizlik başvuruları verilerinin Fed’in faizleri ne zaman yükselteceğine dair ipucu vermesini bekleyebilirler.