Advertisement

Yunanistan için geri sayım sürerken Almanya'dan gelen bir açıklama kurtarma anlaşması umuduna darbe vurdu. Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, gelecek hafta Yunanistan için kurtarma fonlarının serbest bırakılması sağlayacak bir anlaşmaya varılması olasılığını tümüyle reddetti. Böylece krizdeki Yunanistan'ın mayıs ayına kadar iflas riski yükselmiş oldu.

24 Nisan'da Euro Bölgesi Maliye Bakanları Letonya'nın başkenti Riga'daki toplantısında Yunanistan krizini de görüşecekler. Ancak Schaeuble, Euro Eölgesi'nin üst düzey politika yapıcıları arasında anlaşma umuduna darbe vuran ilk isim oldu. Schaeuble, "Hiç kimse bir çözüme varılmasını beklemiyor," dedi.

Diğer yandan yetkililer, Yunan otoriteleriyle kurtarma anlaşması için Atina'da bulunan görevliler arasında geçen hafta çok az ilerleme sağlandığını belirtmişti. Bu olumsuz gelişmeler 11 Mayıs'taki maliye bakanları toplantısında bir anlaşmanın ilan edilmesi olasılığını da bir hayli zayıflattı. Bir uzlaşmaya varılamaması halinde Yunanistan çok büyük bir ihtimalle, Uluslararası Para Fonu'na olan 21 Mayıs vadeli 747 milyon euro borcunu ödeyemeyecek.

Yunanistan kredi notunu çöp seviyesine indiren Standard and Poor's da yaptığı açıklamada, Mayıs ortasına kadar bir anlaşma olmazsa yunanistan'ın borçlarını ödeyemeyeceğini belirtmişti.