TVRadyo

Euro Bölgesi Yunanistan için yol haritası arayışında

Euro Bölgesi Yunanistan için yol haritası arayışında

Euro Bölgesi, Yunanistan’ın temerrüde düşmesini önlemek adına Mayıs’ta anlaşmaya varılması için yol haritası arayışında

20 Nisan 2015 Pazartesi, 09:54 Güncelleme: 21 Nisan 2015 Salı, 14:21

Euro konularından sorumlu Avrupa Birliği (AB) Komisyonu üyesi, Yunanistan’ın yeni yardım ödemelerinin serbest bırakılması ve temerrüde düşmekten kaçınılması için Euro Bölgesi ülkelerine Mayıs ortasına kadar gerçekleştirebileceklerini göstermek zorunda olduğunu söyledi.

Maliye bakanlıkları vekilleri 22 Nisan’da bir konferans görüşmesi gerçekleştirecekler. 24 Nisan’da ise Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı yapılacak. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis Washington’da verdiği bir röportajda Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak toplantının Mayıs ayında varılabilecek bir anlaşmaya zemin oluşturabileceğini belirtti.

Dombrovskis, “Riga’daki Eurogrubu toplantısı görüşmelerin durumunu değerlendirmek için bir fırsat olacak. Yunanistan’ın Mayıs ayındaki toplantı için bir reform paketi sunmasını umuyorum” dedi.

Başbakan Alexis Tsipras’ın hükümeti ve uluslararası kreditörler, ülkenin likiditesinin tükenmesi öncesinde nasıl bir yol izleneceği konusunda anlaşmazlık içinde. Brüksel’de hafta sonu gerçekleştirilen teknik görüşmeler ve Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Washington’da gerçekleşen bahar toplantılarındaki diğer tartışmaların ardından Euro Bölgesi yetkilileri Yunanistan’ın nakit yardımını kazanmak adına ne planladığını görmek için bekliyorlar.

İki taraf arasındaki gerilimi tırmandırma politikası ile birlikte Yunanistan tahvilleri, geçtiğimiz hafta Ocak ayından bu yana en kötü haftayı geçirdi. Ocak ayında Tsipras, kurtarma paketinin şartlarını feshetme vaadiyle seçimleri kazanarak başbakanlık görevine gelmişti.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Pierre Moscovici de Yunanistan'ın Euro Bölgesi içinde kalmasını  istediklerini, ancak bunun için yunan hükümetinin ihtiyaç duyulan reformları acil olarak hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

Moscovici, "Yunanistan için B planı yok. Sadece a planı var. A planı Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını öngörüyor, ancak bunun için reformların şimdi gerçekleştirilmesi gerekli. Yunanistan'ın kaybedecek zamanı yok" diye konuştu.

Yunanistan Maliye Bakanlığı'ndan kaynakların Kathimerini Gazetesi’ne verdikleri bilgilere göre ise Yunanistan ile uluslararası kreditörlerinin hafta sonu Paris'te yaptıkları görüşmelerde bir miktar ilerleme sağlandı, ancak görüş ayrılıkları hala devam ediyor.

Kaynaklar, Yunan tarafının hafta sonu yapılan görüşmelere daha iyi hazırlanmış olmasından kaynaklı olarak müzakerelerin çok daha iyi bir atmosferde gerçekleştiğini, ancak kalkınma, özelleştirme konularında ve faiz dışı fazla hedefinde taraflar arasında mesafenin devam ettiğini belirtiler.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 87.143 -3,46
USD/TRY 5,7947 -2,55
EUR/TRY 6,6054 -2,12
EUR/USD 1,1383 0,33
FAİZ 27,75 -1,84
ALTIN/ONS 1.179,19 0,37
BRENT 71,23 0,66
Yukarı