Advertisement

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Etiyopya'da yurtdışından gelen ilk banka olabilmek için temas sağladık. Ziraat Bankası talebini yaptı, görüşmeler olumlu" dedi.

Zeybekci, "Türkiye-Etiyopya İş Forumu" sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Etiyopya'ya yurtdışından gelen ilk bankanın Türk Bankası olacağına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Zeybekci, konuya ilişkin şu detayları paylaştı:

"Ziraat Bankamızın kendileri ile temasını şu an için sağladık. Önce orada bir ofis, ardından da bankacılık yapmakla ilgili lisans alan ilk banka olacağız. Ziraat Bankası talebini yaptı, önce ofis olarak var olacak. Her şeyin olumlu olduğunu biliyorum, bu yıl sonuna kadar olmasının olumlu olacağını düşünüyorum. Orada yatırım yapan kardeşlerimiz bunu hararetle istiyor."

Bakan Zeybekci, kurun nisan ayı enflasyonuna etkisine ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kur ne olacak gibi bir tahminde şu ana kadar hiç bulunmadım. Ama kura müdahale etmemek gerektiğini söyledim. Kur bizden kaynaklanan sebeplerden dolayı dalgalanmıyor, tamamen bizim dışımızdaki nedenlerden dalgalanıyor. İhracat, ithalat ve enflasyonla ilgili etkilerinin olması da gayet muhtemel, bunlar sağlıksız şeyler değil, endişe edilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum."

ABD ekonomisi için aşırı değerli doların uzun süreli sürdürülebilir olmadığını belirten Zeybekci, "Avro/dolar paritesinin uzun süre bu şekilde devam etmesi ABD ekonomisi için uygun değil. Avrupa ekonomisinden de olumlu sinyalleri gelmeye başladı. Bu sinyalleri de bir araya getirdiğinizde parite toparlanmaya başlar diye düşünüyorum. Burada kur Türk lirasının ne olacağını tahmin etmek toto olur" diye konuştu.

Kurun nisan enflasyonuna olumsuz etkisinden öte, Türkiye'deki olumlu gelişmelerin nisan enflasyonunda daha etkili olacağı görüşünü paylaşan Zeybekci, "Kurun nisan enflasyonuna etkisi olacaktır ama Türkiye'deki gerek mevsimsel, gerek diğer sektörlerde yaşanan olumlu gelişmeler, kurun etkisini nötralize edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

AA